kodeforest

HABER

BRICS Zirvesi'nde yerli ve milli para için görüşmeler yaptığını açıklayan Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Rusya ile elektronik para konusunda bazı düşüncelerin olduğunu söyledi.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Güney Afrika'nın Johannesburg kentinde düzenlenen 10. BRICS Zirvesi'nin ardından düzenlediği medya sohbetinde yerli ve milli paralarla ticaret konusunda mutabakata varıldığını söyledi.

Zirveye ilişkin değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, zirvede BRICS ülkeleriyle kapsamlı işbirliği seçeneklerinin gündeme geldiğini ifade etti.

Çin genişlemeden yana

Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika'nın üye olduğu BRICS'e dahil olmayı teklif ettiklerini anlatan Erdoğan, Türkiye'nin katılımıyla birliğin isminin BRICST olabileceğini dile getirdi. Çin'in BRICS'in genişlemesinden yana tavır gösterdiğine değinen Erdoğan, "Türkiye'nin BRICS bünyesinde gerçekten önemli fırsatlar yakalayabileceğine inanıyorum. Bu tür oluşumların içerisinde yer almak dünyada her türlü oluşuma ve yapılacak atılımlara ortak olmanız anlamına gelir. Bu size zarar değil fayda sağlar" dedi.

Rusya ile elektronik parayla ticaretin yolları araştırılıyor

Rusya Devlet Başkanı ile BRICS Zirvesi'nde kapsamlı ve verimli bir görüşme yaptıklarını açıklayan Erdoğan, iki ülke arasındaki pürüzlerin aşıldığını belirterek, "Ticaret, yatırım, nükleer enerji, Türk Akımı, milli paralarla ticaret yapılması ve turizm alanında gelişmelerimiz yoğun şekilde devam ediyor. Hatta biliyorsunuz Rusya ile elektronik para noktasında da bazı düşüncelerimiz var" dedi.

Turistler ortak parayı kullanacak

Benzeri düşüncenin Hindistan'da da olduğunu söyleyen Erdoğan, "Yani oralardan turistler Türkiye'ye geldiği zaman, o ortak parayı kullanmak suretiyle harcama yapabilecekler" dedi.

"Milli ve yerli para üzerinde durduk"

BRICS Zirvesi'ndeki temaslarında milli ve yerli para konusu üzerinde durduğunu belirten Erdoğan, "Gerek Sayın Çin Devlet Başkanıyla gerek- Sayın Putin'le aynı şekilde zaten daha önce bu konularda mutabıktık. Merkez Bankalarımız, hazine ve maliye bu konulara daha da yoğunlaşıyor." dedi. 

https://www.turizmajansi.com/haber/rus-turistler-odemeyi-elektronik-parayla-mi-yapacak-h25550

Paylaş: