kodeforest

HABER

Rus otomotv devi GAZ, ABD yaptırımları nedeniyle üretimi azaltıyor.

21 Ekim'den itibaren GAZ Grubu, dört günlük bir çalışma haftasına geçiyor. Bu çalışma sistemi 20 Nisan 2020 tarihine kadar devam edecek.

Rus basınına göre bunun nedeni, ABD yaptırımları nedeniyle ithal edilen bazı ürünlerin sevkiyatında ortaya çıkan sorunlar. Fabrika yönetimine göre, çalışma saatlerinin azaltılması işçilerin olası işten çıkarılmasının önlenmesine yardımcı olacak ve aynı zamanda üretim tesislerinin olumsuz yönde etkilenmesini önleyecek.

Rus devlet ajansı RIA Novosti'ye göre, Amerikan otomobil devi Ford, GAZ'ın bu sorunlarından bir rakip olarak yararlanacak.

Ford, Mart ayında Rusya’da otomobil üretimini durdurduğunu açıklamıştı. Fakat Rusya'da Ford Transit bazı araçların üretimine devam etmekte.

Daha önce Gazelle Next de dahil olmak üzere GAZ otomobilleri, satışları açısından Ford'u üç kat sollamıştı. Geçen yıl, Rusya'da 28,3 bin Gazelle Next satıldı, Ford Transit ise 10,7 bin. Ancak ABD yaptırımlar durumu büyük ölçüde değiştirdi, çünkü Gazelle Next büyük ölçüde ithal edilen bazı ürünlere bağlı. 

Yaptırımlar nedeniyle, yabancı şirketler söz konusu firmaya sevkiyat yapmayı durdurdu. Sonuç olarak, Ağustos 2019’a doğru GAZ ticari araçları satışlarda yüzde 2.9, Ford ise yüzde 34.5 olarak arttı.

Hükümet, GAZ'ı desteklemek için kolları sıvadı. Bunların arasında doğrudan finansal yardım da bekleniyor.

Paylaş: