kodeforest

HABER

ABD yaptırımları nedeniyle alternatif pazar arayışlarını sürdüren Rusya, her geçen gün enerji talebinin arttığı Güney Asya pazarında kilit bir projeye başlayacak. Pakistan’a gaz sevkiyatı için bu hafta içinde bir anlaşma imzalanacak ve ardından fizibilite çalışmaları başlayacak. 

Pakistan ve Rusya, Pakistan'ın enerji pazarı için 10 milyar dolarlık bir açık deniz doğalgaz boru hattı anlaşmasını bu hafta içinde imzalayacak. Pakistan Hükümeti'nin doğalgaz boru hattı döşeme anlaşmasının imzalanmasını onayladığı ve Pakistan’ın Rusya büyükelçisine Moskova ile bir Mutabakat Muhtırasını imzalama yetkisi verdiği kaydedildi.

Projeyi Rusya tarafında Gazprom uygulayacak. Hattın son maliyeti, Gazprom tarafından yapılacak bir fizibilite çalışmasının ardından değerlendirilecek. Pakistan kabinesi Gazprom’un fizibilite çalışmasını kendi maliyet ve riskine göre yürütmesine de izin verdi.

Öte yandan Pakistan gaz ithalat projelerini yürütmek üzere kurulan ve TAPI gibi gaz boru hattı projeleri üzerinde çalışan bir devlet şirketi olan Inter State Gas Systems (ISGS), Pakistan tarafında projeyi uygulayacak. deniz haber ajansı

Paylaş: