kodeforest

HABER

Rusya'nın yurtdışındaki görevli 19 büyükelçisi, Kuzey Kutup bölgesindeki Yamal-Nenetsk Özerk Bölgesi'nde kurulan sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) üretim tesisine çıkarma yaptı. Rus dşplomatlar tesis çalışnalarını inceleyerek projenin uluslararası başarılarını övdü. Söz konusu tesisi Türk Rönesans ve GAMA şirketleri ortaklaşa inşa etti.

Bölgeyi ziyaret eden Rus büyükelçiler, Sabetta kentinde yerel mercilerle bir toplantı da düzenledi. Tesisi ziyaret eden Rus diplomatlar, çalışmaları yerinde inceledi. Yetkililer, çalışmalarla ilgli Rus diplomatları bilgilendirdi.

Bölge yetkilileri, dev proje sayesinde Rusya'nın, sıvılaştırılmış doğalgazının dünya pazarlarına sevkiyatında lider ülkelerinden biri duruma geleceğini de vurguladı.

Rus büyükelçiler, projeye diğer devletlerin büyük ilgi duyduğunu ifade etti. 

TESİSİN AÇILIŞINA PUTİN KATILMIŞTI

Tesisin açılışına Aralık ayında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de katılmıştı. Törende konuşan Putin şu açıklamada bulunmuştu: "Bu, Rusya için son derece önemli bir olay. Sadece enerji, gaz üretimi ve LNG üretimi açısından önemli değil, aynı zamanda da Arktik'in ve Kuzey Deniz Yolu'nun geliştirilmesi bakımından da önümüze büyük görevler koyan önemli bir proje."

Putin, Rusya'nın LNG üretim hacmini artırması gerektiğini de önemle vurgulayarak yetkililere bu yönde talimat verdi.

Putin, "Bu proje Rusya'nın dünyanın en önemli enerji devlerinden biri olduğunu ortaya koydu. Yamal'daki tesis, gaz endüstrisini, ulusal ekonomiyi geliştirmek için yeni ufuklar açıyor ve ileri teknoloji alanında istihdam oluşturuyor. Bu tür projelerin sayısını artırmak önem taşımakta." şeklinde konuşmuştu.

REGA İNŞA ETTİ

2015 yılında GAMA Endüstri Tesisleri İmalat ve Montaj AŞ ile Rönesans Endüstri Tesisleri İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ'nin oluşturduğu iş ortaklığı REGA JV, Yamal Yarımadası'nda söz konusu tesisin CWP3B kısmının yapım projesini imzalamıştı.

Hava sıcaklığının eksi 50 derecelere düştüğü Yamal Yarımadası'nda bulunan Sabetta kasabasında inşa edilen Yamal LNG" projesi, kutup bölgesine yapılan ilk LNG tesisi olma özelliği taşıyor. Tesis inşaatında yüksek performans teknoloji kullanılarak montaj yapıldı.

Tesis inşaatında yaklaşık 9 bin personel görev aldı.

FUAD SAFAROV

Paylaş: