kodeforest

HABER

Rublenin sonbaharda güçlenmesine ne yardımcı olacak.

Konuyla ilgili değerlendirmeler Yönetim Şirketi "Ingosstrah-Investments" baş makroekonomisti Anton Prokudin.tarafından yapıldı.

Resmi Ria Novosti haber  ajansına konuşan uzmana göre,  uluslararası politikanın getirdiği risklerin ortadan kaldırılması, pahalı petrol ve enflasyondaki yavaşlama rublenin güçlenmesine yardımcı olacak: sonbaharda dolar da 63 rubleye düşecek.

Rublenin daha da güçlenmesi beklenen faktörlerden bahseden uzman, bu yıl sözde yaptırım priminin zaten orada olduğunu açıklıyor. Uzmana göre, bu yüzden yıl sonu muhtemelen "sakin bir zaman" olacak.

Uzman, “Yaptırım primi dolar bazında bu yıl 5 rubleye yükseldi. Ancak, petrol fiyatlarındaki keskin yükseliş nedeniyle sonbaharda dolar karşısında 63 ruble seviyesine kadar güçlenmesine odaklanarak, yılın ufkunda ruble kurunun beklenen hareketini olumlu değerlendirmeye devam ediyoruz. Enflasyonda gözle görülür bir yavaşlama güçlenmeye katkı sağlayacaktır." diye ekliyor.

Uzmana göre, petrol fiyatlarında döviz kurunda keskin dalgalanmalara yol açabilecek ani bir düşüş riski bulunmakta. Fakat, ısıtma mevsimi boyunca (yani Ekim'den Nisan'a kadar), Avrupa'daki enerji krizi nedeniyle petrol fiyatlarında bir düşüş olası görülmemektedir.

Prokudin, "Öte yandan, bu "kriz" (yani, gaz fiyatlarında keskin bir artış), Gazprom kanalı üzerinden ek bir döviz kazancı akışına neden olabilir ve bu da rublenin güçlenmesinde ek bir faktör haline gelecektir,

FUAD SAFAROV

Paylaş: