kodeforest

HABER

Moskova'yı ziyaret eden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, ayrıca Rusya Türkiye İşadamları Birliği’ni (RTİB) ziyaret ederek iki ülke arasındaki ekonomik işbirliğinin geleceğini görüştü.

RTİB Yönetim Kurulu Başkanı Sabahattin Yavuz, Sputnik’e ziyaretle ilgili açıklamasında, şu değerlendirmede bulundu:

“Sayın Başkanın, Moskova 9. Kentsel Foruma katılmasının sonuçlarını takip ettik RTİB olarak. 8 maddelik bir işbirliği protokolü imzaladılar 2019-2021 yılları arası için. Biz de Rus-Türk işadamları birliği olarak Ankara Belediyesinin Moskova Belediyesi ile imzaladığı bu işbirliği protokolüne her türlü desteğini vereceğimizi, elimizden gelen her yerde olacağımızı sayın başkana ilettik, büyük memnuniyetle bu işin içerisinde olacağız. İlerleyen dönemde biz de Rus-Türk işadamları birliği olarak Ankara Belediyesi ve Moskova Belediyesi arasındaki bu ilişkiyi kurmada köprü olma amacımızı, isteğimizi de kendilerine iletmiş olduk. Çok verimli ziyaret gerçekleştirdiler, çok iyi geçti".

Moskova ve Ankara arasında yapılabilir olası projelerini anlatan Sabahattin Yavuz, şunları anlattı: “Sayın Ankara Belediye Başkanımızın da ifade ettiği gibi 4 konuda önemli projeleri var. Bunlardan bir tanesi, Ankara'nın ticaret kentine dönüştürülmesine yönelik fuarlar ve expocenter oluşturulması. İkincisi direk Moskova Belediyesinin veya genel olarak Rusya'nın Ankara ve etrafında çok verimli tarım alanlarında kendilerinin üretim yapmasını teklif etmiş durumdalar, buna karşılık da Ankara Belediyesinin de raylı sistemler ve metro alımıyla ilgili aslında barter sistemi düşünülüyor. Bir üçüncüsü de Ankara ve etrafında olan termal sağlık turizminin geliştirilmesi üzerine Sayın Başkanın 3-4 tane çok önemli teklifi oldu. Bu aslında ciddi potansiyel teklifler”.

Paylaş: