kodeforest

HABER

Rusya'ya bağlı Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem  Minnihanov Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile görüşmesinde Türk yatırımcılarına her türlü desteği göstermeeye hazır olduklarını iletti.

Minnihanov ve Varank görüşmesi Rusya’nın Yekaterinburg şehrinde düzenlenen “İnnoprom-2019” Uluslararası Sanayi Sergisi çerçevesinde gerçekleşti.

Rüstem Minnihanov görüşme esnasında Türkiye’nin Tataristan’ın önde gelen dış ekonomik ortaklarından biri olduğunu vurguladı ve yoğun temasların iki cumhuriyet arasında ticaretin gelişmesinde, yatırımların artmasında, ortak projelerin büyümesinde somut sonuçlar sağladığını belirtti.

Minnihanov sözlerine, Türk firmalarının Tataristan’a yaklaşık 2 milyar dolar yatırım yaptıklarını da ekledi ve gelecekte onlara daha da desteklerinin devam edeceğini söyledi.

Tataristan Cumhurbaşkanı bugün Tataristan’da çok sayıda Türk fabrikasının başarıyla çalıştığını kaydederek, Kastamonu Entege, Hayat Kimya, Şişecam – Trakya Glass, Şişecam – Automativ Glass, Coşkunöz, Dizayn Grup gibi büyük firmaların başarılarına değindi.

Mustafa Varank da konuşmasında Tataristan yöneticilerine Türk firmalarına cumhuriyette projelerini uygulama konusunda destek verdikleri için teşekkür etti.

Bakan, biz işbirliğimize "Devam etmeliyiz, ticari ve ekonomik ilişkiler kurmalıyız. Her iki taraf da bu süreçten kazanmalı. Tataristan’da Türk imalat şirketleri ve inşaat şirketleri gayet iyi durumda. İşbirliğini daha da geliştirmek için büyük bir potansiyele sahibiz" dedi.

https://turktatar.com/2019/07/09/tataristan-cumhurbaskani-turkiye-ile-karsilikli-isbirligini-genisletmek-istiyoruz/

Paylaş: