kodeforest

HABER

Rusya Federasyonu'na bağlı Başkortostan Cumhuriyeti'nin 2022'de dış ticaret hacmi %13,5 arttı

Konuyla ilgili açıklama RF Başkortostan Cumhuriyeti Lideri Radiy Habirov tarafından yapıldı.

Operasyonel bir toplantıda konuşan Habirov, "Başkortostan Cumhuriyeti'nde 2022'nin ilk dokuz ayında yabancı ülkelerle yapılan ticaret hacmi, 2021'in aynı dönemine göre yüzde 13,5 arttı" dedi.

TÜRKİYE DE...

Türkiye faktörüne de değinen Habirov, “Genel olarak, bu yöndeki çalışmalar bence iyi organize edilmiş. Yeni ortaklar arıyoruz. Ana dış ticaret cirosunu oluşturan 10 ülkeyi - Çin, Kazakistan, Letonya, Hollanda, Belarus, Türkiye, Hindistan, Finlandiya, Almanya, Özbekistan - ele alırsak, bu on ülkeden beşiyle çok yoğun çalışıyoruz. Çin Halk Cumhuriyeti ile çalışmayı yoğunlaştırmak gerekiyor" dedi.

BU ARADA...

Bu arada, Rus RBK gazetesine göre, 2022'nin ilk yarısında yeni yaptırımların getirilmesinin ardından RF Başkortostan, "dost" devletlerle işbirliğini geliştirmeye devam etti. Özellikle Belarus, Kazakistan, Özbekistan, Türkiye, İran'a iş heyetleri düzenlendi. Böylece Mısır ile 2022'de dokuz aylık ticaret cirosu, 2021'in aynı dönemine göre yüzde 74 artarak 20 milyon doları buldu. Geçen yıl boyunca Ufa, Kahire ile 17.5 milyon dolara ticaret yaptı.

FUAD SAFAROV

Paylaş: