kodeforest

HABER

Rusya Federasyonu'na bağlı Başkortostan Cumhuriyeti ekonomisine yapılan yatırımlar devam ediyor.

Konuyla ilgili açıklama RF Başkortostan Cumhuriyeti Türkiye Temsilcisi Marat Tansykkujin tarafından yapıldı. 

Tansykkujin, "5,5 milyar Rublelik yatırım ve 3 bin 600 istihdam yerleriyle, Rusya’da yatırımcı sayısı bakımından Sosyal ve Ekonomik Kalkınmada Öncelikli Bölgeler arasında ikinci sırada yer alan Başkortostan’ın Blagoveshensk şehrinde, KVADRO yalıtım malzemeleri fabrikası açılışı gerçekleşti." dedi.

Başkortostan Cumhuriyeti Lideri Radiy Habirov da, konuyla ilgili yaptığı açıklamada iş dünyasını desteklemeye devam edeceklerni kaydetti.

Habirov: Türkiye ile varolan potansiyeli gerçekleştirmemiz lazım

Bu arada, Habirov, Aralık ayında Türkiye Cumhuriyeti ile ticari ekonomik ilişkilere çok önem verdiklerini de kaydederek, "Fakat bu ilişkilerdeki potansiyeli gereken şekilde gerçekleştirmyoruz.. Türkiye ile varolan potansiyeli gerçekleştirmemiz lazım" diye konuşmuştu.

Başkortostan Cumhuriyeti başkenti Ufa'da "Uluslararası İş Dünyası Haftası: 2021. Geleceğe Yatırım"  forumunda konuşan Habirov, Türkiye ile ilişkilere de değindi. Habirov, "Türkiye ile her zaman ilişkilerimi oldu ve olmaya devam ediyor. Fakat ben o zaman söyledim ve bugün de söylüyorum: Türkiye Cumhuriyeti ve Başkortostan Cumhuriyeti arasındaki varolan potansiyeli ve karşılıklı isteğimizi gereken şekilde gerçekleştirmiyoruz. Hatta yüzde 50 gerçekleştirmedik." diye öz eleştiride bulunmuştu.

Bugün ikili ticari ekonomik ilişkilerin artırılması bağlamında çalışma ve faaliyetlerini artırmaya devam ettiklerini belirten Başkortostan Lideri Habirov, bölgede dev Türk şirketlerin önemli projeler gerçekleştirdiklerini de kaydetti. Habirov, "Dolayısıyla, yolumuzun başlangıcındayız." mesajını vermişti.

FUAD SAFAROV

Paylaş: