kodeforest

HABER

Geleneksel 'Direkt Hat' programında halkın sorularını Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin canlı yayında 4 saat 20 dakika boyunca 79 soru yanıtladı.

Bazı soruları Putin şöyle yanıtladı.

Putin: Vatandaşın reel gelirleri yükseliyor

"Enflasyonun tarihi açıdan en düşük seviyeye gerilediğini de kaydeden Putin, vatandaşların reel gelirlerinin de istikrarlı bir büyüme kaydettiğini belirtti.

Rusya lideri ayrıca, yakın gelecekte ekonomik büyümenin de garanti altına alındığını söyledi."

"Henüz herkes hissetmese de vatandaşların reel gelirleri yükseliyor. Dış borç oranımız düşük, döviz rezervlerimiz ise büyüyor. Ekonomik gelişimimizde sürdürülebilir pozitif bir döneme giriyoruz."

Putin: Benzin fiyatlarındaki artış kabul edilemez

Rus lidere yöneltilen sorulardan bir diğeriyse, Rusya'da artan benzin fiyatlarıyla ilgiliydi. Söz konusu artışı 'kabul edilemez' olarak niteleyen Putin, benzin fiyatlarının yükselmesinin alınan bazı yanlış kararların sonucu olduğunu söyledi.

Fiyatlardaki artışa petrol ihracatını canlandırmak için yapılan 'vergi manevralarının' sebep olduğunu ekleyen Rus lideri, hükümetin benzin fiyatlarındaki artışı durduracak bir dizi karar aldığını belirtti. Putin ayrıca sonbahara kadar bu konuda yeni önlemler alınacağını da kaydetti.

"Avrupa ülkeleri, Rusya'ya yaptırımların iptalini istiyor"

Rusya Devlet Başkanı Putin, Avrupa ülkelerinin, Rusya'ya uygulanan ekonomik yaptırımların iptal edilmesi gerektiğini 'sadece bire bir görüşmelerde ve kulağa fısıltı ile değil, herkesin duyabileceği biçimde, basına açık düzenlenen toplantılarda dile getirdiklerini' de vurguladı.

Rus lider, yaptırımların iptalini savunan Avrupa ülkelerine, Almanya, Fransa ve bu hafta ziyaret ettiği Avusturya'yı örnek gösterdi. sputnik

Paylaş: