kodeforest

HABER

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı ülkeler, OPEC’in dün kararlaştırdığı üretim kısıntısına uyumluluk oranını yüzde 100’e çıkarma konusunda karara vardı. Bu kapsamda, 1 Temmuz tarihi itibarıyla günlük petrol üretiminin 1 milyon varil artacağı öngörülüyor. Viyana’da gerçekleştirilen 4. OPEC ve OPEC üyesi olmayan ülkeler toplantısında, tarafların 2016 senesinde taptığı İş Birliği Deklarasyonu'nun petrol piyasalarının istikrarlı seyri için önemine dikkat çekildi.

OPEC Enformasyon Bölümü Başkanı Hasan Hafidh, 171. OPEC Olağan Toplantısı'nda OPEC üyesi ülkelerin günlük petrol üretimini 1.2 milyon varilde dengelediğini belirterek, içinde Rusya’nın da bulunduğu OPEC üyesi olmayan ülkelerin ise günlük petrol üretimini 600 bin varilde dengelediğini dile getirdi.

İş Birliği Deklarasyonu'nu imzalayan ülkelerin 2018 Mayıs tarihi itibarıyla yüzde 147 ile gerekli uyumluluk seviyesini geçtiğini bildiren Hafidh, Bakanlar toplantısında ülkelerin 1 Temmuz tarihinden sonra yüzde 100 olması gereken uyumluluk oranına ulaşılmasının kararlaştırıldığını aktardı. Gelişmelerin sene sonuna kadar Ortak Bakanlar İzleme Komitesi tarafından takip edileceğini ifade eden Hafidh, verilerin OPEC ve OPEC harici ülkeler toplantısına rapor edileceğini söyledi.

Suudi Arabistan Petrol Bakanı Halid El- Falih, petrol üretim kesintisine uyumluluk seviyesinin yüzde 100’e çıkarılacağını ve 2018’in ikinci yarımından itibaren günlük petrol üretimini 1 milyon varil artırılacağını dile getirdi. 

Petrol Pazarı İstikrara Kavuştu

Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak, 2016’dan önce petrol piyasalarındaki istikrarsız seyri anımsatarak, 18 ay önce OPEC ve OPEC dışı ülkeler arasında sağlanan iş birliğinin petrol piyasalarını ve küresel enerji pazarını olumlu etkilediğini belirtti. Novak, iş birliği sağlanmasıyla piyasanın tekrar dengelendiğini ve istikrar sağlandığını vurguladı.

Son günlerde petrol piyasalarının incelenmesi üzerine karar alındığını ifade eden Novak, yüzde 150 olan uyumluluk seviyesinin yüzde 100'e çıkarılmasının kararlaştırıldığını belirterek, bu kararın son 17 ay içinde alınan en önemli kararlardan biri olduğunu söyledi.

Paylaş: