kodeforest

HABER

Dünyaca ünlü Türk şairi Nazım Hikmet ile ilgili ilginç bir olay...Nazım’ın Stockholm gezisi sırasında kendisine bir hafta çocuk gibi yardımcı olan, ufak tefek işlerini yaptırdığı ünlü Rus besteci Dmitri Şostakoviç’i tanıyamadığı ortaya çıktı. Nazım, Bursa Cezaevi’nde radyodan duyduğu Şostakoviç’in eserinden büyük ilham aldığı biliniyor.

Nazım’ın eşi Vera Tulyakova Hikmet, yazdığı Nazım’le Son Söyleşimiz adlı kitabında şairin 1959 yılında Sovyet heyeti ile birlikte Stockholm gezisi anlatıyor. Tulyakova’ya göre, Nazım’a heyet içinde yer alan bir şahısın (Şostakoviç) önemli biri olduğunu söylüyorlar. Tulyakova, “Fakat bu şahısın ismini söylemeyi unutuyorlar.” diye belirtiyor.

Nazım’ın para değiştirmek, ufak tefek işlerini yaptırmak için “Zayıf, utangaç, iri gözlüklü, ince sinirli elleri olan” Şostakoviç’i heyetin için kendisini keşfettiğini belirten şairin eşi, “Sen (Nazım) ona yaklaştın ve nazik şekilde yardımcı olmasını istedin. O da kabul ederek olur dedi.” şeklinde anlatıyor.

Şostakoviç’in, Nazım’ın tüm “talimatlarını” yerine getirdiğine işaret eden Tulyakova, “Stockholm’da bulunduğunuz 1 hafta boyunca sen ona yardım için tekrar tekrar başvurdun. Moskova’a dönerken vedalaşmak üzere kuçaklaştınız. Sen ona yardım için teşekkür ettin. Sana çok sempatik gelmişti. Sen ondan telefon numarası istedin. O ise sana kartvizitini uzattı. Kartvizitte yazıyordu: Besteci Dmitri Şostakoviç.” diye Nazım’ın dünyaca ünlü Rus besteciyi bir hafta boyunca tanıyamadığına işaret etti.

Nazım 1942 yılında Türkiye’de cezaevinde radyodan duyduğu Şostakaviç’in 7. Senfoni’sinden çok etkilenmişti. İkinci Dünya Savaşı’nda 900 gün Nazi kuşatması altında kalan Leningrad şehrindeki direnişin sembolü olan bu senfoni, Sovyet halkına önemli ilham kaynağı olmuştu.

FUAD SAFAROV

Paylaş: