kodeforest

HABER

Moskova'da tüketici fiyatları üst üste dördüncü aydır düşüyor.

Konuyla ilgili açıklama Ekonomi Politikası ve Mülkiyet ve Arazi İlişkilerinden Sorumlu Moskova Belediye Başkan Yardımcısı Vladimir Yefimov tarafından yapıldı.

Yefimov, bu yılın Ekim ayında tüketici fiyatlarının Eylül ayına göre %0,1 düştüğünü kaydetti.

"Baharda görülen tüketici hücumunun ardından başkentte fiyat düzeltmesi devam ediyor. Sonuç olarak, Eylül ayında olduğu gibi Ekim ayında da mal ve hizmet maliyeti bir önceki aya göre %0,1 azaldı." diyen Yefimov, "Bunun başlıca sebepleri, yerli üretimin artması nedeniyle gıda ve gıda dışı ürünlerin maliyetinin düşmesi, lojistik bağlantıların yeniden kurulması ve ruble kurunun ithalatçıyı rahatlatması. Buna ek olarak, Moskova sakinleri son aylarda tüketici faaliyetinin ilkbahar zirvesinden sonra harcamalarını kısıtladılar ve bu da fiyat artış hızını sınırlıyor. Daha önce Temmuz ve Ağustos aylarında mal ve hizmet maliyeti önceki aylara göre yüzde 0,4 azaldı.” dedi.

Yefimov'a göre, fiyatlar hizmetler dışında her yöne düşüyor: gıda dışı ürünlerin fiyatı %0,19, gıda - %0,15 düştü. Hizmetlerin maliyeti, esas olarak uçak bileti, iletişim hizmetleri, geziler ve sigorta için yüksek fiyatlar nedeniyle %0,15 arttı.

Yefimov sözlerine şöyle devam etti: "Ekim ayında en hızlı değer kaybeden fiyatlar sosisler, peynirler, belirli meyve ve sebzelerin yanı sıra giyim, mobilya ve iletişim araçları oldu. Ürünler arasında en yüksek fiyat indirimi sırasıyla %6,3 ile havuç, %4,3 ile elma ve üzüm için kaydedildi. Gıda dışı ürünler arasında en çok değer kaybeden kereste %6,7 ile ve akıllı telefonlar %5,8 ile değer kaybetti. Turistik geziler en ucuz hizmetler haline geldi: BAE'ye seyahat fiyatları %4,1, ​​Türkiye'ye - %3,2 ve Mısır'a - %3,1 azaldı," dedi.

Resmi Ria Novosti haber ajansına göre, genel olarak, 2022'nin 10 ayı için Moskova enflasyonu, Haziran zirvesinin 1,2 puan altında %10,6 olarak gerçekleşti. Yıllık bazda, Ekim 2021'den Ekim 2022'ye kadar Moskova'da tüketici fiyatları %12,5 arttı ve bu, Rusya'nın tamamından 0,1 puan daha az.

FUAD SAFAROV

Paylaş: