kodeforest

HABER

Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma'da ‘Andrey Karlov. Sonsuzluğa giden yol' isimli sergide konuşan Rus parlamenterler, Rusya'nın eski Türkiye Büyükelçisi Andrey Karlov'un ikili ilişkilere yaptığı katkılara değindi.
Rusya'nın eski Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov Aralık 2016'da Ankara'da katıldığı bir sergide vurularak öldürüldü ve en zor zamanlarda iki ülke arasındaki ilişkileri güçlendirmek adına büyük katkıları olan profesyonel bir diplomat olarak tarihe geçti. Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma'da ‘Andrey Karlov. Sonsuzluğa giden yol' isimli sergi açıldı.

Rusya Liberal Demokrat Partisi (LDPR) lideri Vladimir Jirinovski serginin dün yapılan açılışında Sputnik'e yaptığı açıklamada "O trajik olaydan iki ay önce partimizin heyeti Türkiye'ye gitmişti. Andrey Gennadiyeviç (Karlov) bu ziyaretin faydalı olabilmesi için elinden gelen her şeyi yapmıştı. Karlov (Cumhurbaşkanı Recep Tayyip) Erdoğan, parlamento üyeleri ile görüşme organize etti. Karlov ender bulunan ruhani özelliklere sahipti. Sürekli gelip görüşmelerin nasıl gittiğini inceliyordu. 40 yıllık deneyimli bir diplomat olan Karlov'un Türkiye'de ülkemizi layığıyla temsil ettiği açıktı" ifadelerini kullandı. Türkiye'nin Rusya Büyükelçisi Hüseyin Diriöz de Karlov'un vurulmasının ikili ilişkilere yönelik bir saldırı olduğunu, ancak teröristlerin hedefine ulaşamadığını ifade etti.

‘KARLOV'UN ÇABALARI YOĞUN DİYALOĞA GÖTÜRDÜ' 

Rusya Dışişleri Bakanlığı 4. Avrupa Dairesi Başkan Yardımcısı Andrey Buravov da "Karlov'un çabaları ülkelerimiz arasında yoğun siyasi diyalogla sonuçlandı. İki ülke arasındaki ticari-ekonomik ve beşeri bağlantılar, zorlu bölgeler sorunların çözümündeki işbirliği gelişiyor" dedi.

Duma Uluslararası İlişkiler Komitesi Başkanı Leonid Slutskiy de "Bu yıl ekim ayında Antalya'da 3. kez Avrasya Parlamento Sözcüleri toplantısı yapılacak, bunun için Karlov'a minnettarım" dedi.

‘ÜST DÜZEY BİR PROFESYONELDİ'

Rusya-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkan Yardımcısı Dmitriy Savelyev de Karlov'la ilgili şunları söyledi: "Üst düzey bir profesyonel olan Karlov, ikili ilişkilerin geliştirilmesi için çok şey yaptı. Bugün de onun bize verdiği en büyük en büyük hediye iki ülke ve halklarının birbirlerine daha da yakınlaştırılması bayrağını alıp onu ileriye taşımamız ve ikili ilişkilerin daha da gelişmesi için elimizden geleni yapmak olacak."

DİRİÖZ: HEDEFLERİNE ULAŞAMADILAR 

Türkiye'nin Rusya Büyükelçisi Hüseyin Diriöz de Karlov'un ikili ilişkileri geliştirmek için çok çaba sarfettiğini ve onun öldürülmesinin ikili ilişkilere yapılmış bir saldırı olduğunu belirtti. Diriöz "Rusya ve Türkiye halklarının yakınlaşmasını önlemek isteyen güçler herkesin gözleri önünde alçakça bir saldırı gerçekleştirdi, böylece bağlarımızı koparmak istediler ancak teröristler bu hedeflerine ulaşamadı" dedi. sputnik

Paylaş: