kodeforest

HABER

Şair Nazım Hikmet'in 55. ölüm yıldönümü olan 3 Haziran'da Moskova'da geleneksel Nazım'ı anma konseri düzenlendi.

Rus-Türk İşadamları Birliği (RTİB) Nazım Hikmet'i Anma Komitesi tarafından düzenlenen konsere Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Hüseyin Diriöz, Nazım dostları Zülfü Livaneli, Edip Akbayram, Genco Erkal, Sıla Gençoğlu ve çok sayıda Türk ve Rus vatandaşlar katıldı.

ŞAİRİN YAŞATILMASI İÇİN NAZİMHİKMET.COM SİTESİ KURULDU

Gecede konuşan RTİB Nazım Hikmet'i Anma Komitesi Başkanı Ali Galip Savaşır duygularını şöyle paylaştı: "Büyük şair Nazım Hikmet'in 55. ölüm yıldönümü vesileyle bir arada bulunmamızın mutluluğunu yaşıyoruz. RTİB Nazım Hikmet'i Anma Komitesi olarak her yıl düzenlediğimiz şairimizin anma etkinliğini giderek büyütüyoruz. Etkinliklerimiz giderek her çevreden izleyici buluyor. Rusya'da ve Türkiye'de büyük ilgiyle takip ediliyor. Tüm bunlar çabalarımızın doğru olduğunun işaretidir."

Rus-Türk ilişkilerinin artırılması için ellerinden gelen tüm çabayı sağlayacaklarını vurgulayan Savaşır, Nazım'ı yaşatmak için nazimhikmet.com adlı site kurduklarını da sözlerine ekledi.

RTİB Başkanı Karaaslan,  Türkiye'den Naızm dostu sanatçılarının gelmesinden ve anma etkinliklere katılmasından büyük onur ve memnuniyet duyduklarını aktardı. Moskova Novodeviçye Mezarlığı'nda Nazım'ı mezarı başında sevgiyle andıklarını hatırlatan Karaaslan, "Yine bu akşam anma konseri vesilesiyle birlikteyiz." dedi. Karaaslan Nazım'ın hasret temalı şiirini okuyarak gecede duygulu anlar yaşattı.

Yazar Zülfü Livaneli de geleneksel Nazım'ı anma etkinliklerini düzenlenmesinde emeği geçen Savaşır ve Karaaslan'a şükranlarını iletti.

Ünlü Rus Türkolog Doç. Dr. Apollinaria Avrutina da, "Bugün Nazım Hikmet'in günüdür. Bugün Rusça ve Türkçe konuşalım ve birbirimize yardımcı olalım. Bu benim ortaokuldan arzuladığım bir manzaradır. Bugün de bu gerçekleşti." dedi.

Daha sonra geleneksel olarak sunulan "Nâzım Hikmet Dostluk Ödülü"nün bu yılki sahipleri, Nâzım’ın eserlerini yıllardır kitlelerle buluşturan duayen tiyatro sanatçısı Genco Erkal ve Nâzım’ın eserlerini besteleyerek kitlelere ulaştıran dünyaca ünlü Azerbaycanlı besteci Prof. Dr. Arif Melikov’a verildi.

Hastalığı nedeniyle törene katılamayan Prof. Dr. Arif Melikov'un ödülü torunu Amina Melikova'ya verildi. 

Daha sonra sahneye çıkan sanatçı Sıla şarkılar söyledi. 

Paylaş: