kodeforest

HABER

Türkiye'nin Rusya pazarındaki en büyük rakiplerinden Mısır, bu ülkedeki tur operatörlerini ve hava yolu şirketlerini desteklemeye hazırlanıyor.

Rusya’nın 40 şehrinden Mısır’a uçuş yapılacak

Mısır Turizm Bakanlığına bağlı bir kurum olan Mısır Turizm Geliştirme Konseyi yapılacak desteğe ilişkin açıklama yaptı. Tarifeli de olsa, Rusya'dan Mısır'ın turizm bölgelerine direkt uçuşların başlamasının beklentileri olumluya çevirdiğini belirten Mısır Turizm Geliştirme Konseyi (EPDB), sonbahar ve kış döneminde Rusya'nın 40 şehrinden Hurghada ve Şarm El Şeyh'e uçuş yapılacağını açıkladı. Açıklamada, "Öte taraftan Mısır tarafı, uçuşlardaki tüm kısıtlamaların kaldırılmasına (uçuş sayılarının ve charter uçuşların serbest bırakılması) dair umudunu kaybetmediğine dikkat çekildi.

Çok fazla değişken bulunması nedeniyle Rusya'dan Mısır'a gidecek turist sayısına ilişkin tahminde bulunmanın doğru olmadığını belirten konsey üyeleri, bununla birlikte ülkeye turist getiren tur operatörlerini ve hava yolu şirketlerini destekleyeceklerini açıkladı.

Uçuş başına 1500 dolar

ETPB, Şarm El Şeyh ve Hurghada'ya turist getiren hava yolu şirketlerine ve tur operatörlerine verilen desteğin Rus tur operatörlerini de kapsayacak şekilde genişletileceğini belirtti.

Mısır, yüzde 80 dolulukla Hurghada'ya haftada 2 ile 14 arasında uçuş yapan hava yolu şirketlerine uçuş başına 1500 dolar ödeyecek. Uçuş sayısı 15'e çıktığında sübvansiyon tutarı uçuş başına 2 bin dolara çıkarılacak.

Şarm El Şeyh için destek tutarı daha da fazla

Şarm El Şeyh'e ise haftada 2 ile 14 arasında sefer yapan ve minimum yüzde 70 doluluk sağlayan hava yolu şirketlerine uçuş başına 2 bin 500, haftalık uçuş sayısının 15 ve daha fazla olması durumunda ise uçuş başına 3 bin dolar sübvansiyon ödenecek.

Uzak mesafe uçuşlarla geniş gövdeli uçaklara yüzde 25 ek destek

Mısır'ın uyguladığı sübvansiyon bunlarla da sınırlı değil. Buna göre, 7 saat ve üzerine uçuşlarda sübvansiyon oranı yüzde 25 artacak. Bebekler hariç, tek uçuşta 200 ve üzerinde yolcu getiren hava yolu şirketleri de yüzde 25 daha fazla sübvanse edilecek.

Mısır'ın ülkeye turist getiren hava yolu şirketlerine ve tur operatörlerine dönük desteği 30 Nisan 2022 tarihine kadar devam edecek.

Rusya’da tanıtım kampanyası başlatacak

Öte taraftan Mısır Turizm Bakanlığı ve Mısır Turizm Geliştirme Konseyi, Rusya pazarında başlatacakları reklam ve tanıtım kampanyasının detaylarını (harcama miktarı ve reklam kanalları) belirliyor. Diğer yandan, Rusya'da tanıtım için tur operatörleri ile yürütülen ortak finansman çalışmaları devam edecek.

Rusya'da tur operatörlerinin yürüttüğü Mısır kampanyalarına Mısır'ın katılım tutarı yüzde 50'yi geçmeyecek. Mısır tarafının Rusya'da tur operatörleri ile yapılacak kampanyalara katılım tutarı 300 bin doları geçmeyecek.

https://www.turizmguncel.com/haber/misir-rus-tur-operatorlerine-destege-hazirlaniyor

Paylaş: