kodeforest

HABER

ABD’nin, Türkiye’ye karşı yaptırımlarını arttırarak devam ettirmeye kararlı olduğu görünüyor.
ABD, Türkiye'ye uyguladığı ekonomik kuşatmanın bir benzerini daha önce Rusya'ya karşı da yapmaya çalışmış, ama istediği sonucu alamamıştı. 

Diplomasisi yaptırım temeline dayanan ABD'nin beklenmedik hareketlerine karşı Rusya ve Türkiye başta olmak üzere bazı ülkeler, aralarındaki ticareti ulusal paralar üzerinden yapma arayışını hızlandırmış durumda.

'RUSYA, BATI'NIN YAPTIRIMLARINI VE DIŞ GÜÇLERİN İÇ SÜREÇLERE ETKİSİNİ İLK ELDEN BİLİYOR'

Rusya Ticaret ve Sanayi Odası bünyesindeki Rusya-Türkiye İş Konseyi Müdürü Alaudin Yarahmedov, Sputnik'e açıklamasında bu konuyla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

"Rusya, Batı'nın yaptırımlarını ve dış güçlerin iç süreçlere etkisini ilk elden biliyor. Rusya, bugün ABD ile ilişkilerde tırmanan kriz nedeniyle Türkiye'nin bulunduğu durumu anlıyor. ABD dünya işlerinde sıkça yaptırım, tehdit, şantaj ve dikte yöntemlerine başvuruyor. Hatta denizaşırı partnerlerimizin diplomasi kültürünü tamamen yitirdikleri yönünde istemsiz bir duygu oluşuyor. Onların, küresel piyasalarda total üstünlük uğruna hükmetme arzusu, gayri meşru politika ve haksız rekabet yaratıyor ki bu da Birleşmiş Milletler'in kararlarıyla onaylanan ilkeler ve küresel ticaret kurallarını bozuyor". 

'ULUSAL PARAYA GEÇME İMKANINI İNCELEME GÖREVİ, HER ZAMANKİNDEN DAHA ACİL'

Rusya ve Türkiye liderlerinin birkaç yıl önce iş topluluğuna, karşılıklı ticarette ulusal para birimlerini kullanma imkanını inceleme görevini verdiğini hatırlatan Yarahmedov, "Bugün bu görev her zamankinden daha acil duruma geldi. Amerikan doları küresel rezerv para birimidir ama rolünün kötüye kullanılması er ya da geç rolünün belirgin şekilde zayıflamasına yol açacak. Son zamanlarda, ABD'nin yaptırımlarına maruz kalmayanlar dahil birçok ülke her ihtimale karşı dolardan vazgeçiyor ve paranın kullanımı açısından aha güvenilir, daha anlaşma yeteneğine sahip partnerlere güveniyor" dedi. 

'ULUSAL PARALARIN KULLANILMAYA BAŞLANMASI TÜRK VE RUS ŞİRKETLERE FAYDALI OLACAK'

Ulusal paraların kullanılmaya başlaması durumunda bunun birçok Rus ve Türk şirketlerine faydalı olacağını söyleyen Yarahmedov, sözlerini şöyle sürdürdü: "Döviz kurlarının aniden değişme özelliğine sahip olduğu bir sır değil. Borsacılar her zaman doğru tahminler yapamıyor. Aynı şekilde sözleşmelerin uygulanması da belirsiz bir süre için uzatabiliyor. Bu nedenle partnerin ulusal parasını önceden rezerve etme ihtiyacı doğabilir, böylelikle sözleşmeye taraf partnerin ulusal parasının dolara göre sıçrayışı tedirginlik konusu olmaktan çıkar. Bu tür tedbirler önemli ölçüde işlem maliyetlerinin azaltılmasını etkiler".

Paylaş: