kodeforest

HABER

Kumaş sıkıntısı çeken Rus modacılar, devlet desteğine ihtiyaç olduğuna dikkat çekerek, "Türkiye bizim tedarikçimiz" dedi

Rus İnterfaks haber ajansına konuşan Rusya'nın güneyindeki Don Moda Derneği Başkanı Viktoriya Lugovskaya, giyim tasarımcılarının Rusya pazarındaki kumaş kıtlığının yanı sıra devlet desteğine ihtiyaç duyulduğunu belirtiyor.

Lugovskaya'ya göre, eski tasarımcılar işlerinde İtalyan kumaşları kullanıyordu, ancak artan fiyatlar ve lojistik aksamalar nedeniyle yeni tedarikçilerin bulunması gerekiyor.

Lugovskaya, "Türkiye bizim tedarikçimiz. Pandemi ile mücadele etmeye devam eden Çin ile ilgili zorluklar var. Özbekistan şimdiden bizimle çalışmaya başlıyor ancak bu tedarik zincirinde ustalaşmamız uzun zaman alacak." dedi.

Uzmana göre üretim kapasitesinin olmaması tasarımcılar için de bir sorun.

DEVLETTEN DESTEK İSTİYORUZ

Lugovskaya, "Küresel markaların ayrılmasının ardından talep arttı, üretim yok, dolayısıyla terzilik imkanı da yok. Zaten sahip olduğumuz üretimler, hacimleri arttı, artık sipariş alamıyorlar" dedi.

Uzman, en iyi çözümün kendi üretiminizi açmak olabileceğini ancak bunun büyük yatırımlar gerektirdiğini sözlerine ekledi.

Lugovskaya, "Bu nedenle, kendi markalarıyla kıyafet üretebilen veya başkaları için dikebilen üreticiler için elbette devletten destek istiyoruz" diye özetledi.

FUAD SAFAROV

Paylaş: