kodeforest

HABER

Türkiye Cumhurbaşkanı'nın yemin töreni vesilesiyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın özel davetiyle Ankara'ya gelen Rusya Liberal Demokrat Partisi Başkanı Vladimir Jirinovski, Türkiye'nin başkentinde Rus diasporası temsilcileriyle görüşme yaptı.

Ankara Rusya Kültür ve Bilim Merkezi'nde yapılan görüşmede Rusya-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkan Yardımcısı milletvekili Dmitriy Savelyev ve diğer parti milletvekilleri Vasili Vlasov ve Boris Çernışov da hazır bulundu.

Görüşmede Rus-Türk ilişkilerinin daha da artırılmasına ilişkin konular ele alındı. 

Bu arada Jirinovski'nin partisinden yapılan açıklamada geziyle ilgili şöyle bilgi verilmişti: "Vladimir Jirinovski, 8 Temmuz saat 17.00'da Ankara'ya gelecek ve 9 Temmuz'da Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yemin törenine katılacak."

Açıklamada, Erdoğan'ın şahsen Jirinovski'yi davet ettiği bildirilmişti.

2016 yılının Kasım ayında da Jirinovski Ankara'yı ziyaret etmişti.

Geçtiğimiz günlerde Rusya parlamentosunda Uluslararası İlişkiler Komitesi ve Uluslararası Andrey Karlov Vakfı'nın düzenlediği "Andrey Karlov. Ölümsüzlüğe giden yol" isimli sergide konuşan Jirinovski, "Ölümünden yaklaşık bir ay önce partili üyelerimizle Türkiye'yi ziyaret etmiştik. Ziyaretimiz çok verimli geçti. Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmemi Karlov organize etti. Karlov çok candan, sevimli ve iyi bir insandı, profesyoneldi. Artık Rusya ve Türkiye dostluk ilişkilerinin güçlendirilmesi ve tüm alanlarda işbirliğinin artırması lazım. Karlov  bunu çok arzu ediyordu. Elinden gelen her şeyi de yaptı ama görevi başında hayatını kaybetti." şeklinde konuşmuştu.

2016 yılı Kasım ayında yapılan görüşmeden basına yansıyan haberlerde, Jirinovski'nin Erdoğan'a Türkçe olarak hazırladığı 16 maddelik "dostluk planı" sunduğu, iki ülkenin askeri birlik kurmasını ve Türkiye'nin NATO'dan çıkarak Avrasya Gümrük Birliği'ne girmesi önerilerinde bulunduğu belirtilmişti.

FUAD SAFAROV

Paylaş: