kodeforest

HABER

Çukotka bölgesinin, önümüzdeki beş yıl içinde Rusya'daki ekonomik büyümenin en iyi sonuçları gösterecek bölgelerin başında geleceği tahmin ediliyor.

Konuyla ilgili bilgiler, Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı tarafından hazırlanan ve parlamento alt kanadı Devlet Duması'na sunulan, 2020-2022 yılları için ülkenin sosyo-ekonomik gelişme tahmin raporunda yeraldı.

Rapora göre, Çukotka bölgesinin 2024 yılına kadar yıllık ortalama büyüme oranının yüzde 8,8 olacağı tahmin ediliyor. Daha sonra büyüme oranının beklentilerine göre İrkutsk bölgesi (yüzde 8,7) ikinci, Amur Bölgesi (yüzde 6,1) ise üçüncü sırada geliyor.

Beklenen ekonomik büyüme açısından ilk on bölgede şu bölgeler de sıralandı: Magadan (yüzde 5,4), Moskova (yüzde 4,9) ve Ulyanovsk (yüzde 4,8) bölgeleri, Yakutistan Cumhuriyeti (yüzde 4,5) ve Yamalo-Nenets Özerk Bölgesi (yüzde 4,5), Yaroslavl bölgesi (yüzde 4.2) ve Adige Cumhuriyeti (yüzde 4.1).

Ekonomik Kalkınma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, bu bölgelerde büyümenin, orada yatırım projelerinin uygulanması nedeniyle beklenebileceği belirtildi. Özellikle, kömür, petrol, altın, elmas, çıkarılan hammaddelerin işlenmesi, mühendislik, ilaç, kimya endüstrisi, ticaret ve inşaat gibi sektörlerdeki projelerin söz konusu olduğu vurgulandı.

Paylaş: