kodeforest

HABER

Uluslararası petrol piyasasında en çok tercih edilen Brent petrol güne 75 dolarlık varil fiyatıyla başladı.

Brent Petrolün Varil Fiyatı Güne 75,21 Dolarla Başladı
Küresel petrol piyasası OPEC toplantısına odaklandı. Birkaç gün sonra yapılacak toplantıdan çıkacak kararları merakla bekleyen piyasa, haftanın ikinci işlem gününe sakin başladı.

Brent petrolün varil fiyatı gün açılışını 75 dolar 21 sentle yaptı. Saatler 09.27’yi gösterdiğinde varil fiyatı düşüşe geçti. Fiyattaki azalış yüzde 0,62 seviyesinde oldu. İşte bu gerileme Brent petrol varil fiyatını 74 dolar bandına çekerek, işlem fiyatını 74 dolar 74 sente indirdi. ABD’nin Batı Teksas tipi ham petrolü ise aynı dakikalarda 65 dolar 34 sentten işlem aldı.

Brent petrol dünkü açılışı 73 dolar 3 sentle yapmıştı. Günün ilerleyen saatlerinde kaydedilen en yüksek işlem fiyatı ise 75 dolar 44 sent olarak ölçülmüştü. 

Petrol Piyasası Viyana Toplantısına Odaklandı
Küresel petrol piyasasında ham petrolün varil fiyatı, Rusya ve Suudi Arabistan’ın üretimi artırma planları sonrasında düşüşe geçmişti. Piyasa, petrolde arz fazlası olacağını öngörerek varil fiyatı sert bir şekilde düşürmüştü. Bugünkü değişim ise öngörülen üretim artışının beklentinin altında olacağı yönünde oldu. Buda petrol fiyatlarının yeniden yükselmesine kapı araladı.

Piyasa uzmanları OPEC toplantısı öncesinde piyasanın durumunu değerlendirdi. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün Viyana toplantısına dikkat çeken uzmanlar, üretim artışının teklif edileceğini belirtti. Bu kapsamda söz konusu teklifin Rusya tarafından yapılacağı ifade edildi. Rusya’nın günlük üretim teklifininse 1 milyon 500 bin varillik artış olacağı tahmin edildi.

Uzmanlara göre petrol piyasasını etkileyen diğer bir konu ise ABD ve Çin’in ticaret konusunda yaşadıkları gerginlik! İki ülke arasında ticari ilişkilerin gerilmesi, petrol fiyatları üzerinde düşüş yönlü bir baskıya neden oldu. Brent petrolü teknik açıdan değerlendiren analistlere göre varil fiyat bugün 74 dolar 87 sentle 75 dolar 5 sent bölgesinde direnç aralığında olacak. Öngörülen destek bölgesi ise 74 dolar 51 sentle 74 dolar 69 sent olarak ifade edildi.

Küresel petrol piyasası 19 Haziran 2018 tarihli işlem gününde yani bugün ABD’nin hafta bazlı petrol stokları verilerini takip edecek.

Paylaş: