kodeforest

HABER

Türk-Rus Toplumsal Forumu yöneticilerinden olan GÜVSAM Başkanı Dr. İsmail Safi, Rus Devlet Nişanı Palmira Madalyası’na layık görüldü. İlk kez bir yabancıya verilen Rus devlet nişanesi Safi’ye, İstanbul İstinye Üniversitesi’nde gerçekleşen törenle takdim edildi.

Suriye'nin antik Palmira kentinin militanlardan geri alınması onuruna Rusya Savunma Bakanlığı tarafından verilen bir devlet nişanı olan Palmira Madalyası'na ilk kez Rusya vatandaşı olmayan bir isim layık görüldü. Rus Devlet Nişanı Palmira Madalyası, Türkiye-Rusya ilişkilerinin geliştirilmesindeki çabası sebebiyle, Türk-Rus Toplumsal Forumu yöneticilerinden, İstinye Üniversitesi Güvenlik ve Savunma Stratejileri Uygulama ve Araştırma Merkezi (GÜVSAM) Başkanı Dr. İsmail Safi'ye verildi. Böylece Safi, bu madalyaya layık görülen hem ilk Türk hem de ilk yabancı isim oldu.

‘RUSYA'NIN BARIŞ ÇABALARINI TAKDİR ETMESİ SON DERECE ÖNEMLİ'

Madalya töreni, Cuma günü İstanbul İstinye Üniversitesi'nde gerçekleştirilen törenle Dr. Safi'ye takdim edildi. Törende konuşma yapan Safi, Türkiye ve Rusya arasındaki güçlenen ilişkilerin iki ülke açısından önemine işaret etti. İki ülkenin ilişkilerinin olumlu gidişatının, hem bulunulan coğrafya hem de dünya barışı açısından büyük önem arz ettiğine işaret eden Safi "Layık görüldüğüm bu madalya, yalnızca benim için değil üniversitem için de onurdur. Rusya'yla gelişen ve giderek iyileşen ilişkilerimiz, hem bu coğrafyada hem de dünyada barışın sağlanması açısından çok önemli. İki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için, hem milletvekilliği yaptığım dönemde, hem akademisyen kimliğimle hem de Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi'ndeki görevim sebebiyle katkı sağladım. Rusya'nın sağladığım bu katkıyı takdir etmesi son derece önemli" ifadelerini kullandı. sputnik

Paylaş: