kodeforest

HABER

Rusya’nın iş kuruluşu (Delovaya Russiya) tarafından Türk Rus ekonomik ilişkilerinin değerlendirildiği yuvarlak masa toplantısında konuşan Gastroinox Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Abdurrahim Güzel iki ülkenin yerel para birimi ile ticaret yapma prensibine bağlı kalma yönünde ilk adımı atmayı tercih ettiklerini, zira iki Sayın Cumhurbaşkanının iki ülke ticaret erbabına böyle bir çağrıda bulunduğunu söyledi.

Güzel yaptığı açıklamada yaklaşık 1.5 yıldır Ruble ile ticarete devam ettiklerini, bu anlamda kendilerini hem maddi anlamda hem de bir görevi yerine getirme anlamında mutlu ve huzurlu hissettiklerini söyledi.

Güzel yaptığı açıklamada sistemin avantajlarını şu  şekilde sıraladı:

1-Öncelikle iki ülkenin siyasi iradesinin stratejisine uygun hareket etmenin mutluluğu bizi onurlandırmaktadır.

2-Ticaret genel olarak hangi ülkede ya da ülkelerde yapılıyorsa o ülkelerin para birimi ile ticaret yapılması işin doğasında bulunmaktadır. Zaten ara para birimi ile yapılan ticaret doğal olarak kendi içinde zorlukları beraberinde getirmektedir. Bunlar arasında kur riski ve kur arasındaki aktarım riskleri vardır. Yerel para birimi ile yapılan ticarette bu riskler söz konusu olmamaktadır.

3-Rusya tarafında yeniden bir döviz alımı ile karşı karşıya kalmıyoruz ki bu da bizi rahatlatmaktadır. Aynı zamanda transfer ücretleri de yabancı para birimine göre çok daha düşük olmaktadır. En azından her seferinde swift ödemesi yapmıyoruz.

4-Türkiye tarafında ise zaten ödemelerimiz Türk Lirası olacağı için tek para biriminden Türk Lirasına hızlı bir şekilde dönüş yapılmakta olup ara para birimine göre çok daha avantajlı durum oluşmaktadır.

5-Transferlerde ara ülke kullanılmayacağı için de zaman zaman oluşan Avrupa ya ABD tarafındaki tatiller de olumsuz etkilememektedir.

6-Mali veriler açısından da tek düze bir muhasebe sistemi yürütüleceği için daha rahat bir sistem ortaya çıkmaktadır.

Güzel yaptığı açıklamada tüm bunların yanı sıra daha önce de belirtildiği gibi iki ülkenin siyasi iradesi doğrultusunda iş yapmanın ayrı bir güven oluşturduğunu belirtti.

Paylaş: