kodeforest

HABER

Rusya, ABD'nin uygulayacağı ekonomik yaptırımlara karşılık olarak harekete geçti.

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov Rus resmi televizyon Rossiya kanalında ünlü gazeteci Vladimir Solovyov'a yaptığı yaptığı açıklamada ellerindeki Amerikan menkul değerlerini azaltacaklarına işaret etti. Siluanov, ödemeleri olabildiğince Amerikan doları yerine ruble, euro ve başka para birimleri üzerinden yapmaya hazırlandıklarını vurguladı.

Siluanov Rusya’daki Amerikan firmalara yaptırım uygulamayı planlamadıklarına dikkat çekerek, "Bu şirketlerde Rusya vatandaşları çalışıyor. Petrol ticaretinde ise yerel paralara geçme ihtimalini gözden geçiriyoruz. " dedi.

Rusya Maliye Bakanı'nın söz konusu açıklamaları Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rize'deki açıklamalarının hemen sonrasında geldi. 

Erdoğan Rize’de İl Danışma Meclisi toplantısında yaptığı konuşmasında şu mesajı vermişti: "En büyük ticaret hacmine sahip olduğumuz Çin, Rusya, İran, Ukrayna gibi ülkelerle ticaretimizi milli para birimlerimiz üzerinden yürütmeye hazırlanıyoruz. Şayet Avrupa ülkeleri de dolar cenderesinden çıkmak istiyorlarsa onlarla da benzer bir sistemi kurmaya hazırız."

Bu arada Rusya parlamentosu üst kanadı Federasyon Konseyi üyesi, senatör İgor Morozov da ABD'nin son yaptırım tehdidine karşılık olarak Rusya'nın diğer ülkelerle yapılan işlemlerde dolar kullanmaya son vermesi gerektiğini söylemişti.

FUAD SAFAROV

Paylaş: