kodeforest

HABER

Orka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, 2018’de Türkiye’de 230, yurt dışında 200 olmak üzere toplamda 430 mağazaya ulaşacaklarını söyledi.

Orakçıoğlu, mağazalarının yanı sıra online satışla dünyanın her yerinde olduklarını kaydederek, “Türkçe ve İngilizce satışlarımız zaten vardı. Rusça, Arapça, İtalyanca, İspanyolca ve Romence satışlara da başladık” dedi.
Damat, Tween ve D’S Damat markaları ile dünya moda perakendesinde söz sahibi olan Orka Holding’in, bu yıl 8’incisini düzenlediği Yurtdışı Bayi Buluşması İstanbul’da yapılıyor. Dünyanın 85 ülkesinden gelen 200 kişilik alım heyetinin ağırlandığı etkinlikte, şirket, bünyesindeki markaların  2019 ilkbahar, yaz koleksiyonlarını sergiliyor.

Orakçıoğlu, beş kıtadan 82 ülkeyi  ağırladıkları organizasyonun artık hem Türkiye’ye hem de Türk ürünlerine duyulan güvenin nabzını tutması açısından önemli olduğunu vurguladı.

Yeni pazarlar

Orakçıoğlu, toplantıda markaları ile küresel pazarda ‘ışık hızıyla büyüdüklerini’ anlatırken, “Global yolculuğumuzda Avustralya’dan Güney Amerika’ya dört mevsimi aynı anda yaşayarak marka bilinirliğimizi artırıyoruz. Markalı ihracatta da ülkemizi temsil ederek sektörümüze öncülük ediyoruz. 75 dolara yükselen ihracat kilogram birim fiyatı ile Türkiye ortalamasının 60 katına, hazır giyim ihracat ortalamasının da 5 katına ulaşma başarısı gösterdik” diye konuştu.

Orakçıoğlu, bu yıl giriş yapacakları yeni pazarlar arasında Kamerun, Cezayir, Libya, Suudi Arabistan ve Tunus’un olduğunu kaydederek, Almanya, Rusyave İtalya’nın da bulunduğu bazı ülkelerde yeni mağazalar açacaklarını bildirdi. Avrupa’nın teknoloji olarak en iyi üretim tesislerinden birine sahip oldukları Giresun’daki fabrikalarının üretim kapasitesini arttırarak revize yatırımlar yapacaklarını aktaran Orakçıoğlu, bu yıl toplamda 500 kişilik ek istihdam oluşturmayı planladıklarını, ihracatta da yüzde 70 artış beklediklerini anlattı.

Ulaşılabilir fiyata, lüks giyim ürünü

İnovatif ürünlerine dikkat çeken Süleyman Orakçıoğlu, lüks ve inovatif ürünleri ulaşılabilir fiyatlara sattıklarını kaydetti. Orakçıoğlu, “Bu bize tüm dünyada avantaj sağlıyor. Ucuz değil ama ulaşılabilir fiyatla satıyoruz. Fiyat anlamında rakiplerimizden çok daha avantajlıyız” dedi. Toplantıda merak edilen soruları da yanıtlayan Orakçıoğlu, “Mesela İtalya’da geleceğin 4-5  markalarından birisi olarak gösteriliyoruz. İnternet üzerinden özellikle Afrika’da yoğun talep alıyoruz. İstanbul Yeni Havalimanı’nda iki mağaza açacağız” açıklamalarında bulundu. milliyet

Paylaş: