kodeforest

HABER

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan Cumhuriyeti'ni ziyaret etti.

Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov tarafından ağırlanan Çavuşoğlu, "Kazan'ı (Tataristan'ın başkenti) çok özledim" diye duygularını aktardı.

Minnihanov’la, Moskova ziyaretinin ardından Kazan’da bir araya gelen Çavuşoğlu, Rus-Türk ilişkilerinin, iki ülke lideri arasındaki temasların, bölgenin güvenliği, refahı ve istikrarı için de önemli olduğunu vurguladı.

Çavuşoğlu daha sonra Tataristan Devlet Danışmanı ve Birinci Cumhurbaşkanı Mintimer Şaymiyev ile de görüştü. Çavuşoğlu, "Size Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın selam ve en iyi dileklerini getirdim. Siz bizim için önemli, bilgeli aksakal bir insansınzı ve böyle eğer veriyoruz, sizin deneyim, tavsiyelerinizden sık sık yararlanmak istiyoruz." dedi.

Çavuşoğlu, daha sonra Kazan’daki İstanbul Parkı ziyaret etti. Çavuşoğlu, 1917 Bolşevik Devrimi öncesi Rusya Devlet Duması ve daha sonra TBMM’de milletvekilliği yapmış Türk-Rus devlet adamı ve bilim insanı Sadri Maksudi’nin heykeline çelenk koyarak saygı duruşunda bulundu.

Türkiye Dışişleri Bakanı, Tataristan Cumhurbaşkanlığı Kupası Golf Turnuvası'nın açılış törenine de katıldı. Açılışta Minnihanov ve Rusya eski Başbakan Yardımcısı ve Rusya Golf Derneği Başkanı Viktor Hristiyenko da hazır bulundu.

FUAD SAFAROV

Paylaş: