kodeforest

HABER

Ankara'da 10. Büyükelçiler Konferansı kapsamında Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Rus mevkidaşı Sergey Lavrov arasında yapılan görüşme Rus basınında geniş yankılandı.

Resmi TASS haber ajansı haberine, "Çavuşoğlu şunu kaydetti: Türkiye ve Rusya İdlip'te sorunun çözüm yolunu bulacak" başlığını attı.

Rusya parlamentosu yayın organı Parlamentskaya Gazeta da, iki bakanın Suriye sorununun ele aldığını ve çözüm yollarını görüştüğünü kaydetti.

Resmi haber ajansı Ria Novosti de, "Lavrov, Rusya karşıtı yaptırımlara katılmadığı için Ankara'ya şükranlarını iletti" dedi.

En çok okunan gazetelerden Komsomolskaya Pravda da, "Lavrov, Türkiye'nin bağımsız politikalar sergilediğini vurguladı" dedi.

Argumentı i Nedeli gazetesi de, "Çavuşoğlu da şunun altını çizdi: Biz daha önce Rusya karşıtı yaptırımları desteklemedik" şeklinde değerlendirdi.

Ulusal Ren tv televizyonu da, "Lavrov, Türkiye'nin Rusya karşıtı yaptırımlara katılmadığını hatırlattı ve yüksek değer verdi" dedi.

Vestnik Kavkaza (VK) haber ajansı, "Lavrov şunu söyledi: Türkiye'nin bağımsız politikalarını yüksek değerlendiriyoruz." şeklinde verdi.

Rusya Savunma Bakanlığı'na bağlı Zvezda tv kanalı da, "Lavrov Türkiye'ye teşekkür etti ve yaptırımların dünya ticaretini fazlasıyla olumsuz etkiledğine dikkat çekti" dedi.

İzvestia gazetesine göre, Lavrov Türkiye'nin bağımsız politikasını yüksek değerlendirdi.

İnterfax haber ajansı da Çavuşoğlu'nun İran'a yönelik yaptırımları desteklemeyeceklerine ilişkin açıklamasını kaydetti.

Resmi gazete Rossiyskaya Gazeta da Lavrov ve Çavuşoğlu'nun özellikle Suriye konusunu masaya yatırdığını vurguladı.

Benzer haber ve değerlendirmeler 90'a yakın çeşitli Rus gazete, dergi, tv, radyo, ajans ve haber portallarında da yer aldı. Hablerde Çavuşoğlu'nun Washington'un politikalarını eleştirdiği de kaydedildi.

FUAD SAFAROV

foto TASS

Paylaş: