kodeforest

HABER

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milliyet Ankara Temsilcisi Didem Özel Tümer’in sorularını yanıtladı.

Çavuşoğlu, "En kötü anılarınız?" sorusunu da şöyle yanıtladı: "Uçakta Moskova’ya gidiyoruz, Astana sürecinin başlangıcıydı. Tam uçak alçalmaya başladı, telefon çaldı. Başbakanımız ‘Mevlüt Rusya Büyükelçisi’ne bir saldırı oldu’ dedi. Kaynar sular başımdan aşağıya döküldü. Hem ülkemizde bir büyükelçiye böyle bir saldırı olduğu için hem de o anda büyükelçisi saldırıya uğramış ülkeye gidiyorsun. Telefon zaman zaman kesiliyordu. Önce öldüğünü bilmiyordum. Başbakanımız bir daha aradı, öldüğünü söyledi. Orada ben bittim. Üzüntüden ama. Korktuğumdan, ilişkiler bozulacağından değil. Kahroldum. O uçak yolculuğu bitmedi. Ülkemizde böyle bir olayın olması çok üzdü beni, sarstı. Bir de, çok iyi bir insandı. Akşam gözlerimden yaş geldi. Ailesiyle birlikte cenazeyi karşıladık. İnsani bir görev yaptık. En son gittiğimde de ailesini ziyaret ettim. Artık o da bizim ailemizin bir parçası. Emanet gibi oldu."

NAAŞI KARŞILAMAK İÇİN LAVROV VE ÇAVUŞOĞLU UÇAĞA GİRDİ

Karlov'un eşi Marina Karlova da daha önce Rus basınına yaptığı açıklamada hatıralarını şöyle paylaşmıştı: "Uçak indiğinde, kapıya yaklaşırken bana bir kaç dakika beklememi rica ettiler: Bakan şimdi uçağa girecek. Ben onun kimi kastettiğini kavrayacak durumda değildim. O gün Lavrov (Rusya Dışişleri Bakanı Sergey) ve Çavuşoğlu görüşmeler yapmıştı. Büyükelçi'nin öldürülmesinin ardından iki bakanın nasıl bir görüşme yaptıığını düşünemiyorum. Belki de zor olmuştu. Her iki bakan havaalanına geldi ve uçağa kalktı."

ÇAVUŞOĞLU KARLOV'UN EVİNİ ZİYARET ETMİŞTİ

Mart ayında resmi temaslar için geldiği Moskova ziyareti sırasında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya'nın Aralık 2016'da görevi başındayken suikasta kurban giden eski Ankara büyükelçisi Andrey Karlov'un eşi Marina Karlova'yı evinde ziyaret etmişti. Çavuşoğlu, önce Moskova'nın merkezinde, Karlov ailesinin oturduğu binanın önündeki Büyükelçi Karlov'un anıt levhasına çiçek bırakarak saygı duruşunda bulundu. 

Daha sonra Çavuşoğlu, Marina Karlova'yı ziyaret etti. Ziyarette Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Hüseyin Diriöz ve eşi Sibel Diriöz, Rus-Türk İşadamları Birliği RTİB Başkanı Naki Karaaslan da hazır bulundu.

FUAD SAFAROV

Paylaş: