kodeforest

HABER

Rusya ile Türkiye arasında yaşanan krizin çözümünde önemli rol oynayan işadamı Cavit Çağlar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i yemeye davet etmesinin özel anlamı olduğunu vurguladı. Türkiye ile Rusya arasında yaşanan uçak krizini çözen isim olarak tarihe geçen Devlet Eski Bakanı Çağlar, Kasım ayında Kremlin Sarayı'nda Rusya lideri Putin tarafından "Devlet Nişanı" ile ödünlendirilmişti. Çağlar bu ödüle layık görülen ilk Türk oldu.

RTİB sitesine konuşan Çağlar konuyla ilgili şunları kaydetti: " Sayın Putin, dün Güney Afrika'nın Johannesburg kentinde BRICS zirvesinde Sayın Erdoğan'la görüştü ve aralarında restoranda birlikte görüşme muhabbeti geçti. Putin esprili bir dille, Erdoğan'a daha önce kendisini bir restorana götürme sözü olduğunu hatırlattı. Olaya aslında böyle basit şekilde bakmamak lazım. Erdoğan'ın Putin'i yemeğe davet etmesi, artı Rusya liderinin bu olayı hatırlatmasının özel bir anlamı var: Artık bu, tüm kötü olumsuzlukların bittiği, ve her ikisinin de gerçek dost olduğunu gösteriyor. Birbirine karşı samimi olduğunu ortaya koyuyor. Yani devlet adamının ötesinde bir yerden sonra gönül bağı oluyor. İki kişi birlikte yemek yedikleri zaman demek ki güven oluşmuş bulunuyor."

Çağlar sözlerine şöyle devam etti: "İki liderin dostluğu dünya barışı ve bizim bölgemiz için çok önemli. Türkiye ve Rusya için çok önemli. Bu iki liderin birlikte olması, her iki ülkeye büyük imkanlar sağlıyor. Başta siyasi ve ekonomi olmak üzere ikili ilişkilere büyük imkanlar sağlıyor."

FUAD SAFAROV

Paylaş: