kodeforest

HABER

Rusya'nın kuzeybatısındaki Leningrad Bölgesi ve St.Petersburg kentine çıkarma yaparak bölge valileriyle görüşen Türkiye'nin Moskova Büyükelçi Mehmet Samsar, St. Petersburg’da faaliyet gösteren Türk işadamlarıyla da bir araya geldi.

Konuyla ilgili elçilik resmi facebook sayfasında şu bilgi verildi: "Büyükelçi Mehmet Samsar, St. Petersburg’da faaliyet gösteren Türk işadamlarıyla bir araya gelmiş ve iş imkanlarının geliştirilmesi konusunu ele almıştır."

Bu arada dün Samsar, St. Petersburg Valisi Aleksandr Beglov ile görüşmüştü. Türkiye Cumhuriyeti Moskova Büyükelçisi Samsar ile yaptığı görüşme hakkında açıklama yapan Rus Vali, konuyla ilgili şu bilgileri verdi: "Yeni Türk ortakların St. Petersburg pazarına gelmesinden yanayız. Onların kentimizde rahat çalışması için şartlar oluşturmaya hazırız. Kent Dış İlişkiler Komitesi ve Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Temsilciliği ortaklaşa gelecek yıl bir iş forumu yapmayı planlıyor. Yıllık bir etkinlik olabilir."

Türkiye Büyükelçisi Samsar da ortak iş forumun yapılması fikrini destekleyerek, "Sizlerden, kent yöneticilerinden şunu rica ediyoruz: Bu çalışmadan olumlu sonuçlar elde etmek için, hangi sektörlerin St. Petersburg için daha önemli olduğunu belirtiniz" şeklinde konuşmuştu.

Büyükelçi Samsar dün ayrıca, Leningrad Bölge Valisi Aleksandr Drozdenko ile de görüştü. 

Görüşme sonuçlarını değerlendiren Rus basını, "Leningrad Bölgesi ve Türkiye, tarım, enerji, otomotiv parçalarının üretimi, inşaat sektörü, inşaat malzemeleri ve ayrıca turizm sektöründe işbirliğini geliştirmeyi amaçlıyor. Rus basınına göre, ilgili mutabakat Leningrad Bölge Valisi Aleksandr Drozdenko ve Türkiye Cumhuriyeti Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar arasında yapılan toplantıda sağlandı." bilgisini verdi.

FUAD SAFAROV

Paylaş: