kodeforest

HABER

AVM sahipleri yetkililerden tesislerin kadastro değerini yeniden değerlendirmemelerini istedi.

Rusya Alışveriş Merkezleri Birliği Başkan Yardımcısı Pavel Lyulin'in Başbakan Mihail Mişustin'e yazdığı bir mektuba atıfta bulunan Kommersant gazetesine göre, AVM sahipleri, vergi tabanında artışa yol açabileceğinden, Rus yetkililerden bu yıl nesnelerin kadastro değerini yeniden değerlendirmemelerini istedi.

Kommersant, "Birlik, bir öncekinden daha yüksekse, bu yıl kadastro değerinin yeniden değerlemesi sırasında elde edilen gayrimenkul nesnelerinin vergilendirilmesi için yeni tabanın uygulanmamasını istedi. Ayrıca yeniden değerlemede karşılaştırmalı ve gelir yöntemleri dikkate alınmaksızın sadece inşaat maliyetlerine dayalı maliyet yaklaşımı kullanılacaktır. Bu nedenle, nesnelerin kadastro değerinin önemli ölçüde artması muhtemeldir." dedi.

Piyasa uzmanları, vergi tabanının büyümesi sorununun sadece alışveriş merkezi sahiplerini değil, diğer birçok ticari bina sahibini de etkileyeceğine dikkat çekti. İşadamlarına göre, bu da bir takım mal sahiplerini olumsuz etkileyerek şirketlerin iflas etmesine yol açacaktır. Ve ancak artık 2020 yılında yarışma kurallarının sıkılaştırılması nedeniyle kadastral değere meydan okumak daha da zor hale geldi.

Bu arada, analistler, bütçenin yenilenmesi gerektiğinden, yetkililerin ticari nesnelerin kadastro değerinin yeniden değerlendirilmesini büyük olasılıkla askıya almayacağını düşündüler. Uzmanara göre, ayrıca Rus makamları şimdiden koronavirüs döneminde işletmeler için birden fazla taviz verdi.

FUAD SAFAROV

Paylaş: