kodeforest

HABER

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), Antalya’ya gelen Rus turistlerin sayısının geçtiğimiz temmuz ayında, bir önceki aya göre azaldığını ve mayıs göstergelerine döndüğünü duyurdu.
ATOR'un açıklamasına göre, geçen yılın temmuz ayında Antalya'ya 740 bine yakın turist gelmişti. Bu veriye göre turist sayısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8'lik bir artış görüldü. Bu sayının aynı zamanda geçtiğimiz mayısta Antalya'yı ziyaret eden turistlerin sayısıyla aynı olduğu kaydedildi.


Temmuz ayında Antalya'ya gelen Rus turist sayısının, rekor seviyelerin görüldüğü bir önceki ayki turist sayısına göre yüzde 10.4 daha düşük olduğu, yıllık büyüme temposununsa 3.5 kat düştüğü anlaşıldı.


Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin verilerine göre Ocak-Temmuz 2018 döneminde kente yabancı turist trafiğinde meydana gelen toplam artış yıllık bazda yüzde 31 oldu, aynı dönemde kenti ziyaret eden yabancıların toplam sayısıysa 6.8 milyon kişi olarak kayda geçti.

UZMANLARA GÖRE AZALMANIN NEDENİ, KONAKLAMA FİYATLARININ ARTMASI

Yedi aylık dönemin sonunda Antalya'ya gelen tüm turistlerin yüzde 37.26'sını oluşturan Rus turistler, bu alandaki lider konumunu korumuş oldu. Antalya'yı bu yıl ziyaret eden Rus turistlerin sayısı, geçen yılın aynı dönemindeki sayıya göre yüzde 26 yükseldi ve 2.534.600 kişiye ulaştı.

Uzmanlara göre Rus turistlerin sayısındaki azalma, yüksek sezonda konaklama fiyatlarının yüzde 10-15 civarında artmasından kaynaklandı. Bir başka neden olaraksa Türkiye'nin sübvanse etmediği yakıt fiyatları nedeniyle daha pahalı hale gelen hava taşımacılığı gösterildi. sputnik

Paylaş: