kodeforest

HABER

AK Parti'nin dış ilişkilerden sorumlu genel başkan yardımcısı Mehdi Eker, 24 Haziran seçimlerinin ardından Türkiye'nin gelecekteki politikalarını Sputnik'e değerlendirdi. Türkiye'nin Suriye politikasının 'kalıcı bölgesel güvenlik ve istikrar' odağında şekillenmeye devam edeceğini bildiren Eker, Rusya ile işbirliğine ilişkin olarak da önemli mesajlar verdi.

Eker'in açıklamaları şöyle:

'İLİŞKİLERİMİZİ GELİŞTİRMEYE DEVAM EDECEĞİZ' 

Seçimde başarılı olan Cumhur İttifakı'nın Türk-Rus ilişkilerine özellikle de Türk Akımı ve Akkuyu Nükleer Santrali gibi büyük enerji projelerinin geliştirilmesine etkisi nasıl olacaktır? 

Ruslar ve Türkler aynı denizden balık yiyen iki millettir. Asırlardır ortak tarih ve coğrafyayı paylaşmaktadırlar. Bu nedenle iki ülkenin birçok bölgesel ve küresel konuda ortak çıkarları mevcut. Seçimden önce Türkiye-Rusya ilişkileri siyaset, ekonomi, savunma gibi birçok alanlarda hızla gelişmekteydi. Aynı şekilde yeni dönemde de Rusya ile her alanda ilişkilerimizi geliştirmeye ve derinleştirmeye devam edeceğiz. 

İki ülke 'Enerji İpek Yolu'nun inşası konusunda fazlasıyla ortak çaba harcamakta. Türk Akımı ve Akkuyu Nükleer Santral projeleri bu hedef doğrultusundaki en önemli enerji altyapısı projelerinden. Bu veya buna benzer farklı enerji projelerinde Türkiye ve Rusya ortak aklı kullanmaya ve ortak çaba harcamaya devam edecek. Yaşanan bazı olumsuzluklara rağmen, uzun vadeli ortak stratejik projelerin istikrarı için, çok kısa bir zaman içerisinde sorunların ortak siyasi bilgelikle çözüme kavuşturulması bütün ülkeler için yapıcı bir örnektir.  

'ZAMAN ZAMAN MUTABAKAT SAĞLANAMASA DA...' 

Rusya ve Türkiye arasında Suriye konusunda işbirliğine devam edilecek mi? 

Türk-Rus ilişkilerinde savunma konusuna gelince... Bugüne dek Türkiye ve Rusya bölgesel güvenlik konusunda ortak sorumluluklarının bilincinde oldular. Suriye konusu da doğrudan bölgesel güvenlik ile alakalı bir durum. Zaman zaman bazı konularda mutabakat sağlanamasa da, siyasi sinerji ve diplomatik çabalarla olumsuzluklar hızla giderildi. Suriye'nin güvenliği ve istikrarı konusunda iki ülke de sorumluğunun farkında. Bu nedenle kalıcı bir barış ve istikrar ortamının oluşturulması için Türkiye her zaman Rusya ile işbirliğine devam edecektir. 

'TÜRKİYE GEREKEN ADIMLARI ATACAKTIR'

ABD, Türkiye'yi Rusya'dan S-400 alımı dolayısıyla hala yaptırımlar ile tehdit ediyor, F-35 teslimatının sağlamayacağı gibi. Sizce bu konu tamamen kapatıldı mı? Ayrıca eğer ABD bir şey yapmaya kalkarsa Türkiye'nin cevabı ne olabilir?

Türkiye ve ABD gerek bölgesel gerekse küresel bazı konularda ortak kararlar alabiliyor. İlişkilerin zaman zaman bu şekilde stratejik nitelik kazandığı bir ortamda, teslimatın yapılıp yapılmaması konusu oldukça siyasi bir çelişki doğurmakta. Türkiye'nin Rusya'dan S-400 füze savunma sistemi satın alması gerekçe gösterilerek tepki verilmesi iki ülke ilişkilerine katkı sağlamamaktadır. Biz başka ülkelerin savunma konusundaki tercihlerine saygı duyuyoruz. Bu nedenle aynı şekilde diğer ülkelerden de bizim tercihlerimize saygı gösterilmesini bekliyoruz. 21 Haziran'da F-35'lerin ilk teslimi için tören yapılacaktır. Eğer olumsuz bir durum yaşanırsa Türkiye tabii ki haklı olarak gereken adımları atacaktır.  

Paylaş: