kodeforest

HABER

Rusya Tarım Ürünleri Denetim Ajansı (Rosselhoznadzor), son günlerde Türkiye'den getirilen bazı meyve ve sebzenin ülkeye sokulmaması ile ilgili olarak, "Bunlar bizim rutin çalışmalarımız. Sadece Türkiye değil, diğer ülkelerden gelen ürünleri de dikkatle inceliyoruz" açıklamasında bulundu.

İsminin yazılmaması koşuluyla Medya Günlüğü'ne konuşan bir Rosselhoznadzor üst düzey yetkilisi, bazı sebze ve meyvenin geri gönderilmesinde "kasıt" aranmaması gerektiğini vurguladı. 

Rus yetkili, "Ülkemize gelen ürünlerin gümrük kapılarında özel olarak sağlık denetimi yapmak bizim görevimiz. Ürünleri veteriner laboratuvar ortamında kontrol ediyoruz. Bunlar bizim rutin çalışmalarımız. Herhangi bir kasıt söz konusu değil. Sadece Türkiye değil, diğer ülkelerden gelen ürünleri de dikkatle inceliyoruz.  Resmi web sitemizde konuyla ilgili bilgi var. Hangi ülkelerden gelen, hangi ürünler ve miktarlarıyla ilgili detaylı bilgileri sitemizde de görebilirsiniz." dedi.

Rus yetkili şunları söyledi:

"Ürünlerde tehlikeli haşerat tespit ettiğimiz zaman geri gönderiyoruz. Bunların arasında en tehlikelisi Akdeniz sineği. Ülkemizde tarla ve meyve bahçelerinin birçoğunu tahrip etti. Biz bu konuları Türk meslektaşlarımıza sık sık aktarıyoruz. Daha önceleri ortak çalışma grubu gibi mekanizmamız vardı. Sırf bu konuları masaya yatırarak çözüm yollarını arıyorduk. Bu çalışmalarımızın daha da artırılması gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü bizim için önemli olan ülkemize sağlıklı ürünlerin gelmesi."

FUAD SAFAROV

http://www.medyagunlugu.com/Haber-4947-rusya-turk-urunleri-neden-almiyor.html

Paylaş: