kodeforest

HABER

EIA'nın "Ağustos 2018 Kısa Dönem Enerji Görünümü Raporu"nda, Brent  tipi ham petrolün ortalama varil fiyatının bu yıl 72 dolar, ABD'nin Batı Teksas  (WTI) türü ham petrolünün ortalama varil fiyatının da bu sene 66 dolar olmasının  öngörüldüğü bildirildi.

EIA'nın temmuz ayı raporunda, bu sene Brent petrolün varil fiyatının  73 dolar, WTI petrolün de 67 dolar olması tahmin edilmişti.

Öte yandan, ağustos ayı raporunda, her iki petrol türünün 2019'a dair  fiyat öngörülerinin ise yukarı yönlü revize edildiği bilgisine yer verildi.

Buna göre, gelecek sene Brent tipi petrolün varil fiyatının ortalama  71 dolar, WTI türü petrol fiyatının da ortalama 65 dolar olmasının beklendiği  belirtildi.

EIA'nın temmuz ayı raporunda, gelecek sene Brent petrolün varil  fiyatının 69 dolar, WTI petrolün de 62 dolar olması tahmin edilmişti.

Ağustos ayı raporunda, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve  Rusya'nın petrol üretimlerinin geçen ay yükseldiğine dikkat çekilirken,  Libya'daki petrol kesintisinin ardından ülkenin üretiminin piyasa beklentisinden  daha hızlı biçimde artış gösterdiği vurgulandı.

- ABD'nin ham petrol üretim beklentisi aşağı çekildi

Ayrıca, EIA, ABD'nin 2018 ve 2019 yıllarına yönelik ham petrol üretim  tahminlerini geçen ayki rapora göre günlük ortalama 0,1 milyon varil aşağı  çektiğini duyurdu.

Buna göre, ülkenin günlük ortalama ham petrol üretiminin bu yıl 10,7  milyon varil, gelecek yıl ise 11,7 milyon varil olmasının öngörüldüğü belirtildi.

Ağustos ayı raporunda, ABD'nin günlük ortalama ham petrol üretiminin  2018'de 10,8 milyon varil, 2019'da ise 11,8 milyon varil olmasının tahmin  edildiği bildirilmişti.

Ülkenin ham petrol üretimi geçen sene günlük ortalama 9,4 milyon varil  seviyesinde gerçekleşmişti. aa

Paylaş: