kodeforest

Tekstil çalışma grubu toplandı

RTİB Sektörel toplantılarına yeni sezonla birlikte kaldığı yerden devam etmeye başladı.Toplantı RTİB olarak Türkiye - Rusya ticareti ve yatırımları açısından önde gelen sektör temsilcileri yapılan toplantılar kapsamında gerçekleştirildi. RTİB başkanı Naki Karaaslan başkanlığında yapılan toplantıya sektörün önde gelen temsilcilerden katılım sağlandı.

Toplantıda hali hazırda Rusya’da faaliyet gösteren tekstil firmalarının içinde bulundukları durum, pazar payları, rekabet imkanları gibi konular değerlendirildi. Bu kapsamda Çin ve benzer ülke firmaları ile rekabet, Çin tekstil sektöründeki dönüşüm ve Türk firmalarınca yapılması gereken hususlar üzerinde duruldu.

Ayrıca son dönemdeki kur hareketlerinin fiyatlama ve rekabet avantajları açısından nasıl etkiler yarattığı ele alındı.

Yine Türkiye’den tekstil ithalatı yapan tekstil firmalarının gümrüklerde ya da benzeri süreçlerde herhangi bir sorun yaşayıp yaşamadığı değerlendirildi.

Bunlara ilave olarak hem tekstil sektörünün daha etkin faaliyet göstermesi hem de Türkiye ihracatının desteklenmesi amacıyla ne gibi öneriler olduğu tartışıldı. Bu kapsamda internet mağazacılığı ve firmaların bir araya gelerek ortak platformlar oluşturması gibi hususlar üzerinde duruldu.

Paylaş: