kodeforest

RTİB ile görüşen Başbakan Yardımcısı Şimşek: ‘’Rusya’daki Türk şirketlerinin desteklenmesinden yanayız’’

Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Rusya’da yaşanan sıkıntılar sonrası, söz konusu ülkedeki Türk şirketlerinin desteklenmesinden yana olduklarını söyledi.

Bakan Şimşek, İstanbul’da gerçekleşen Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) toplantısında Rus Türk İş Adamları Birliği (RTİB) Başkanı Naki Karaaslan ile bir araya geldi.

Görüşme ile ilgili Gazetem’e bilgi veren Naki Karaaslan, Rusya’da yaşananlar ve sıkıntılar konusunda Bakan Şimşek’e ayrıntılı ve çözüm içeren önerilerini sunduklarını söyledi.

Bakan Şimşek’in özellikle ithalat ve ihracatın desteklenmesi ve her konuda bilgi sahibi olduğunu söylediğini de ifade eden Karaaslan şöyle devam etti:

“ Sayın Bakan, bu konuda istişare kurulu oluşturulduğunu ve gerekli her türlü desteğin imkanlar sürecinde verileceğini söyledi. Özellikle finans konusunda tıkanan sektörlerler de çözüm üretmek niyetinde olduklarını, ancak Rusya’ya özel bir şey yapılmasının da çok kolay olmadığını söyledi.

Biz, bu konuda bir risk fonu oluşturulması gerektiğini, Bankalar Birliği Başkanı ile görüştüğümüzü ilettik. Reel bir pay varsa inisiyatifin kullanılacağını söyledi.

Rusya’da 2000’in üzerindeki Türk firmasının önümüzdeki günlerde çok sıkıntılı bir dönem geçireceğini, bunların mutlaka desteklenmesi gerektiğini, Eximbank kredilerindeki garantinin % 100’den % 50’ye  indirilmesini istedik.

Sayın Bakan Şimşek de Türkiye’nin Rusya’daki Türk şirketlerinin desteklenmesinden yana olduğunu aktardı.”

gazetem

Paylaş: