kodeforest

RTİB Heyetimiz Hazine Müsteşarlığını ziyaret etti

RTİB Heyetimiz, Ankara ziyaretinin ikinci günü temaslarına T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı ile başladı. Hazine Müsteşarı Cavit Dağdaş ile iki saate yakın süren bir toplantı gerçekleştiren heyetimiz Rusya’daki Türk İşadamlarının temel sorunlarına ilişkin fikir alışverişinde bulunarak sorunların çözümüne ilişkin öneriler sundu.

Başta, Rusya’daki işadamlarımızın yaşadığı kredi ve finans sorunlarının çözümüne ilişkin seçeneklerin masaya yatırıldığı toplantıda yine Türkiye’deki bankalar tarafında dondurulan kredilerin serbest bırakılması, özellikle inşaat firmalarının son dönemde farklı pazarlara yönelme ihtimalleri doğrultusunda ihtiyaç duydukları makine ve teçhizatların yurtdışına tahliyesi veya Türkiye’ye ithali gibi konularda kolaylıkların sağlanması, teşvik ve yardımların yeniden gözden geçirilmesi gibi konular ele alındı. RTİB Başkanımız Naki Karaaslan, Hazine Müsteşarı Cavit Dağdaş’ın dikkatle not aldığı bu konulara ilişkin tüm gelişmeleri dikkatle takip edeceklerinin altının çizdi.

RTİB Başkanımız Karaaslan, Rusya ile yaşanan sorunlara karşı özel reçeteler yapılması gerektiğini söyledi. Karaaslan, “ Eximbank, risk alacak. Rusya’daki bankaları destekleyecek, arkasında duracak. Bunu uzun bir süre için değil önümüzdeki bir yıl için istiyoruz” dedi.

Hazine Müsteşarı Dağdaş ise Rusya’da yaşayanların sorunlarının çözümlenmesi konusunda RTİB in çözüm önerilerini değerlendireceklerini belirti.Kriz le alakalı olarak Dağdaş:

“ Ticaret bir şekilde yapılır. Rusya hiç mi domates yemeyecek? Burada zararı daha çok Rus halkı çeker. Turizm ciddi pazar ama Türkiye gibi destinasyon da yok.

Burada en önemli sıkıntı orada yapılan yatırımlar. Rusya’dan tamamen çekilme değil de küçülme olabilir. Bana sorarsanız en az hasarla nasıl atlatabiliriz ona bakmalıyız.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti yurt dışındaki Türk yatırımcısının ve iş adamının arkasındadır.”dedi.

Paylaş: