kodeforest

RTİB Ankara'da: ''Türkiye’nin Rusya’ya, Rusya’nın Türkiye’ye ihtiyacı var.''

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Rusya ve Türkiye arasında yaşanan gerginliğe karşın Nisan ayında bir yumuşama beklediklerini söyledi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Rus Türk İşadamları Birliği (RTİB) Başkanı Naki Karaaslan başkanlığındaki iş adamlarından oluşan heyeti Ankara’da Dışişleri Bakanlığı’nda kabul etti.

Basın olarak sadece Gazetem’in takip ettiği görüşmede, Rusya’dan giden iş dünyası, yaşanan sıkıntıları ve çözümde üstlenebilecekleri her türlü göreve hazır olduklarını belirtirken, Dışişleri Bakanı ise iş adamlarına yaşanan gerginliğin uzun sürmeyeceğini belirtti.

“ÜZÜNTÜMÜZÜ BELİRTTİK, BÖYLE OLSUN İSTEMEDİK”

24 Kasım’da yaşanan uçak olayından sonra iki ülke arasında gerginleşen ilişkilerde daha fazla tırmanma olmasın diye gayret gösterdiklerini anlatan Bakan Çavuşoğlu şunları söyledi:

“ Cumhurbaşkanımız hemen görüşmek istedi ama Sayın Putin cevap vermedi. Üzüntümüzü belirttik, böyle olsun istemedik. Bu olumsuz süreçten nasıl çıkarız diye ortak komisyon oluşturalım dedik, yine cevap gelmedi. Türkiye elbette kendini savunacaktır. Biz yüzde yüz haklıyız. Olmasaydı daha iyiydi. Tüm dünya bizi takdir ediyor. ‘Türkiye olgun bir devlet gibi davranıyor’ diyor.

Biz hiçbir zaman dolduruşa gelmedik. Avrupa uygularken biz Rusya’ya yaptırım uygulamadık.

Sonuçta sakinleşme var. Bizim görevimiz diplomatik kanalları işletmek. Nisan ayında biraz daha yumuşama olmasını bekliyoruz.”

“SİYASETİN DE TİCARETİN DE RİSKİ VAR”

Bakan Çavuşoğlu, RTİB üyelerine yönelik tavsiyelerini de anlattı. Çavuşoğlu, “Bana kalırsa sabırlı olacak, çalışacaksınız. Siyasetin de ticaretin de riski var. Sizler tecrübelisiniz. Ben iş adamı olsam sonuna kadar giderim, pes etmem” diye konuştu.

“TÜRKİYE’NİN RUSYA’YA, RUSYA’NIN TÜRKİYE’YE İHTİYACI VAR”

RTİB Başkanı Naki Karaaslan da uçak düşürülmesinden sonra Rusya’da yaşanan olumsuz gelişmeleri anlattı. Çözüm arayışları ve önerilerini de Bakan Çavuşoğlu’na aktaran Karaaslan şöyle devam etti:

“İki ülke arasında 100 milyar dolarlık ihracat hacmine ulaşma hedefine karşın sistem iş dünyasını rahatsız etti. Bunun Türk ekonomisine de olumsuz yansımaları oldu. Petrolün düşmesi de Rus ekonomisini olumsuz etkiledi. Avrupa’nın baskısı var, yatırımcı yok.

Eskiden pasaport bile taşımazdık ama şimdilerde ciddi bir şekilde bir sürü evrakla dolaşıyoruz.

Rusya’da inşaat ve turizm bizim için en önemli iki sektör. Burada Rusya pazarı telafi edilebilir mi?

Bizim Rusya’da 25 yıllık birikimimiz var. Kırıp dökmeden, yol kazası olmadan bu yılı atlatmalıyız. Biliyoruz ki Rusya’da böyle düşünüyor. Türkiye’nin Rusya’ya, Rusya’nın Türkiye’ye ihtiyacı var.”


“STK’LAR DEVREYE GİRMELİ”

RTİB Başkanı Naki Karaaslan daha sonra Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov ile büyükelçilikte beraberindeki heyetten bazı iş adamları ile bir araya geldi.

Görüşme ile ilgili Karaaslan, Büyükelçi Karlov’un kendilerini çok sıcak ve dostça karşıladığını söyledi.

Görüşmede iki ülkenin sıkıntılı bir süreçten geçtiğini anlatan Karlov şöyle devam etti:
“Hesaplarımızı uzun döneme göre yapmalıyız. Bu geçiş dönemi eski Türkiye gibi olmayacak. Bundan sonra Rusya’da her şeyi dört dörtlük eksiksiz yapmalısınız, çok sıkı denetimler olacak.

Burada asıl görev sivil toplum kuruluşlarına (STK) düşüyor. İki ülkedeki STK’lar çok sıkı çalışmalı. Diyalog kapıları açılmalı. Hükümetleri zorlamalı. Bu dönemde STK’lara büyük görev düşüyor.”


-GÖRÜŞMELER İŞ DÜNYASINI UMUTLANDIRDI

RTİB’in Ankara çıkarmasının ilk gününün sonunda iş adamları görüşmeler ile ilgili Gazetem’e yaptıkları açıklamada edindikleri izlenimleri şöyle anlattı:

THY Rusya Genel Müdürü Mefail Deribaş, Bakan Çavuşoğlu’nun konuya verdiği önemin görüşmede bir kez daha ortaya çıktığını belirterek, “Toplantıyı çok başarılı buluyorum. Bakanımızın iki ülke arasında ilişkilerin iyileşmesini istediğini gördük. Nisan ayında ilişkilerin yumuşamasını söylemesi de önemli. Biz THY olarak ilişkilerin düzelmesi ve gelişmesini istiyoruz” dedi.

RTİB Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Abdürrahim Güzel de değerlendirmesinde Rusya’daki Türk iş adamlarının büyük bir risk alarak çalıştığını söyledi. Güzel, Türk iş adamlarının Türkiye’den beklentisinin rakamsal değil insani olduğunu da vurguladı.

ANT Yapı’dan Hayri Tokman da  yaptığı değerlendirmede, ciddi devlet desteğini arkalarında görmek istediklerini söyledi. Kimsenin elinde sihirli değnek olmadığını da ifade eden Tokman, “ Ama meseleyi ilk ağızdan dinlemek bize moral oldu. Bilgi kirliliğini attık. Devletimizin işin çözümü için uğraştığını gördük” dedi.

RTİB Heyeti’nde Başkan Naki Karaaslan’ın yanı sıra, Yönetim Kurulu üyeleri Mefail Deribaş, Hayri Tokman, Onur Güven, Hasan Pehlivan, Ahmet Bektaş, Mustafa Çalkan, Prof.Dr. Abdürrahim Güzel, Bahattin Demirbilek, Vladimir Solotsinskiy, Mustafa Vatan ve Gazetem Yazı İşleri Müdürü Ahmet Temurtürkan da bulunuyor.

Ahmet Temurtürkan

Paylaş: