kodeforest

Karaaslan:Rusya’da başarılı olduğumuz sektörlerleri kaybedersek pazarın tekrar elde edilebilmesi çok zor

Rus-Türk İşadamları Birliği (RTİB) Heyeti’mizin Ankara temasları çerçevesindeki son durağı Ekonomi Bakanlığı oldu.
Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş ve Ekonomi Bakanlığı’nın üst düzey bürokratları ile bir toplantı gerçekleştiren RTİB Heyeti, Rusya ile yaşanan kriz sonrası mevcut duruma ilişkin fikir alışverişinde bulundular.

Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Türkiye’nin Rusya’nın namusuna teslim olmuş, orada ticaret yapan Türk işadamının her zaman yanında, destekçisi ve avukatı olacağını söyledi.Görüşmede işadamlarını dinleyen Bakan Elitaş, Rusya’da 1500 civarında Türk firması bulunduğunu söyledi.

“Rusya ile ticaret yapsak da olur yapmasak da olur” diye konuşan Bakan Elitaş, “Asıl sorun; oradaki sorun nasıl çözülür? ona bakmak lazım” dedi.

Rusya’da uçak düşürme öncesinde de zaten ekonomik bir kriz olduğunu ifade eden Elitaş şöyle devam etti:

“ Öyle ya da böyle bir şekilde malımız Rusya’ya giriyor. Mesele orada yatırım yapanı nasıl destekleriz. Rusya’nın ne yapacağını bilmiyoruz. Rasyonel bir yaklaşımı yok, ticaret bitebilir. Ancak Türkiye, Rusya’nın namusuna teslim olmuş, orada ticaret yapan Türk işadamının her zaman yanında, destekçisi ve avukatı olacaktır.

Türkiye ile Rusya ilişkileri inşallah düzelir. Suriye krizi çözümlenirse bu mesele de çözümlenir. Ancak bu iş resmi olarak kolay kolay çözümlenmez. Burada iş, sizlere düşüyor.

Biz burada kriz izleme komitesi kurduk ve her anını takip ediyoruz. Soruna çözüm önerileri araştırıyoruz. Örneğin bankalara ‘ Rusya ile çalışan kredileri geri çağırma durumuna girmeyin’ diye talimat verdik.”

 Karaaslan:Rusya’da başarılı olduğumuz sektörlerleri kaybedersek pazarın tekrar elde edilebilmesi çok zor

Rus-Türk İşadamları Birliği Başkanımız Naki Karaaslan,  Rusya’daki Türk İş Dünyası’nın halihazırda başarılı olduğu sektörlerdeki avantajlı pozisyonunu kaybetmesi durumunda, kaybedilen bu pazarın tekrar elde edilebilmesinin çok zor ve hatta bazı sektörler itibariyle imkansız olabileceğinin altını çizdi. Kaybedilen sektörlerin tekrar kazanılmasının maliyetinin oldukça yüksek olabileceğini de belirten Naki Karaaslan, Rusya’daki Türk İş Dünyası’nın konumunu kaybetmemesi için Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin neler yapabileceğinin geniş ölçekli bir şekilde tartışılması gerektiğini belirtti.

Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Rusya ile devam eden mevcut krizin nisan ayı itibariyle sona ereceğini umduğunu ifade ederek, siyasi olan bir krizin Rusya’daki Türk işadamlarına yansıtılmasını doğru bulmadıklarını belirtti. Buna rağmen Rusya’daki Türk İş Dünyası’nın sorunlarına ciddiyetle eğildiklerini ifade eden Bakan Elitaş, Rusya’daki işadamlarımızın mağduriyet yaşamaması için Türkiye’nin elinden geleni yapacağının altını çizdi.

Paylaş: