kodeforest

“Firmaların ve çalışanlarının yaptırım kararnamesi sonrası durumları ve çözüm önerileri” konferansı

Birliğimiz RTİB  organizasyonu ile gerçekleşen “Firmaların ve çalışanlarının yaptırım kararnamesi sonrası durumları ve çözüm önerileri” başlıklı toplantıda Gazetem köşe yazarı K. Av. Ender Karataş, RTİB üyesi iş adamlarının sorularını yanıtladı.

İş dünyasının en çok merak ettiği sorular; vize konusu, Türk iş adamlarının Rusya’da şirket sahibi ve genel müdürü olup olamayacağı şeklinde olurken Karataş, tüm sorulara tek tek cevap verdi.

Toplantıya yoğun bir katılım gözlemlenirken,RTİB Başkanımız Karaaslan yaptığı açılış konuşmasında uçak krizi sebebiyle kötüleşen Türkiye-Rusya ilişkileri için önümüzündeki dönemlerde durumun daha iyiye gideceğini ve geçen sene evrak konusunda hiçbir sıkıntı yaşamayan şirketlerin yaptırım listesinden çıkabileceği bilgisini aldığını söyledi.

Karaaslan, “Bu bizim yaptığımız dördüncü toplantı olacak. Şuan uygulanan yaptırımlar alt yapısı tam olarak hazırlanmadı. Siyasi baskılarla alelacele hazırlandı. Siyasi gövde gösterileri sonrası hazırlanan bir liste, o nedenle içi doldurulmadı.  Bizde görüşmeler yaptık ve ne yapılabiliriz diye baktık, sonra Türk şirketlerinden bu kriz olduğundan beri kimseye bir şikayet gitmemiş olduğunu gördük. Dün bütün herkese bilgi verdik ve artık isim isim ne şikayetleriniz varsa verilecek. Gümrükten, göçmen birliğine kadar bize toplayıp biriktireceksiniz. Bizde bunları gerekli yerlere bildireceğiz” dedi.

“TÜM EVRAKLARI EKSİKSİZ OLAN ŞİRKETLER YAPTIRIM LİSTESİNDEN ÇIKABİLİR”

Tüm evrakları eksiksiz olan şirketlerin yaptırım listesinden çıkabilir diye açıklamalarda bulunan Karaaslan “ Tam net olmamak ile birlikte geçen sene her şeyi tam olan ve vergi veren şirketlerin yani bir sorunu olmayan şirketler için uzatma yapacağız ve listeden çıkarabileceğiz diye bize bir bilgi geldi ama bunun uygulaması nasıl olacak göreceğiz. Biz bunları toplayıp göndereceğiz onlarda bize olumlu yada olumsuz bir cevap verecekler. Ben bu süreçte olumlu bir sonuç çıkacağını düşünüyorum” diye konuştu.

İş sektörünün yaptırımlardan çok rahatsız olduğunu da dile getiren Karaaslan “Gerçekten de Kremlin’e şu bildirildi; İş sektörü bu konulardan çok rahatsız ve iş dünyası bu işlerin sorumlusu da değildir. Bizim bünyemizdeki şirketler 100 bin kişiye istihdam sağlıyor. Bunun 95 bin kişisi nerden baksak Rusya vatandaşıdır. Bunlar ciddi manada da vergi ödüyor. Bu kayıp büyük anlamda Rusya’nın kaybıdır. Biz başka bir şey diyoruz; 200 bine yakın evlilik var ve bunlar direk 1 milyon kişiyi etkiliyor. Geçici vatandaşlık belgelerinin uzatılmasında bir sorsun var. Bunların çalışması ile ilgili bir sorun var. Bunlar birbirine ters şeyler ama bence bunların belli bir ayarı yapılacaktır” şeklinde konuştu.

 “YAZILI BELGELER İLE HAREKET EDİN

 ”Yaşanan olayları hukuk çerçevesinde özetleyen Yazarımız Ender Karataş ise, “Şuan içinde olduğumuz süreci biz 4 bölüme ayırdık. Bir yaptırım olan sektörler ortaya çıktı bunun bilgileri var her yerde, ikinci olarak vizeler konusu var. Üçüncü olarak yaptırım liste dışı kalmış şirketler var ama bu seferde Türkiye vatandaşı işe alamaması sorunu var. Bunlara nasıl baş edebiliriz sorunu var. Öncelikle arkadaşlar yapacağınız adımların hepside yazılı belgelerle yapılması ve yazılı belgeler ile hareket edin. Bu savcılık olabilir, bu gümrükler olabilir yani hangi kurum olursa yazılı belgeler verin ve yazılı belgeler almaya çalışın ret kararı verdiklerinde size nedenini açıklama zorundalar” dedi.

Karataş “Yazılı başvuruda bulunun diyoruz. O zamanda da avukatlarınız daha iyi hareket edebilir. Şimdiye kadar kimse hukuki bakımdan başvuruda bulunmadı. Bu biraz çekinmeden kaynaklı olabilir. Nasıl yapılacağını bilmemek olabilir. Şimdiye kadar bununla ilgili elimizde bir belge yok. Önümüzdeki haftalarda biz başvurularda bulunacağız. Yabancı şirket yada Türk vatandaşlarının elindeki şirketler var. Birçok devlet kurumu tarafından bu yaptırımlar farklı gözle görülüyor. Şirketin yüzde birlik bir kısmı bile yabancı kurum elinde ise vergi dairesi tarafından bu yabancı şirket kategorisinde ele alınıyor. Finans ve Ekonomi bakanlığı tarafından ise şirketin yüzde 26’sı yabancı vatandaşın elinde ise şirket yabancı şirket kategorisinde yer alıyor. Dolayısı ile sizi kontrol etmek isteyen bir kurum sizin firmanızı bulması için örneğin vergi dairesi sizin kurumunuzu takip etmek istiyorsa yüzde birlik kurumlara bakıyor ve sizin de adınız çıkıyor. Finans ve Ekonomi Bakanlığı içinde dediğim gibi yüzde 26‘lık kısmı ve üzeri sizdeyse sizin adınız o kurumda çıkıyor. Bize gelen en fazla sorulardan bir tanesi de ‘Şirketimizin tamamı Türk firması. Ben bunu değiştireyim mi?’ diye geliyor. Eğer güvenebileceğiniz Rus vatandaşı varsa değiştirin. Yani bu sizi rahat hissetmenize yardımcı olacak bir konudur. Yaptırım dışı ise sizin sektörünüz bizim için sahibini değiştirmenize gerek yoktur” ifadelerinde bulundu.

Türk vatandaşlarının şirketteki genel müdürlük vasıfları 31 Aralık 2015 öncesi verilmiş ise ellerindeki vizelerin sonuna kadar bu görevi yerine getirmeye devam edebileceklerini söyleyen Karataş, şirketin sahibinin el değiştirmesinin ise bu vazifeyi etkilemeyeceğini ve şirketin yeni sahibinin beraber çalışmak istemesi durumunda sorunsuz görevini sürdürebileceklerinin altını çizdi.

Toplantıda Türk iş adamlarının bireysel anlamdaki sorularına da yanıt veren Karataş, sorun yaşayan iş adamlarına çözüm önerilerinde de bulundu.

Paylaş: