ANA SAYFA
RUSYA AYI FUARLARI

RTIB E-MAIL LİSTESİNE ÜYE OLUN
Rusya'da Türkiye paket tur satışları durdu mu, son durum ne?
24.04.2018
GERİ
           

Rusya'da son birkaç haftadır Türkiye'ye dönük tatil satışlarında gerileme yaşanıyor. Konuyla ilgili değerlendirme yapan Intourist Ticaret Müdürü ve Genel Müdür Yardımcısı İsmail Bölükbaşı, satışların son dakikaya sıkışabileceği uyarısında bulundu.

TurizmGüncel:

"ABD/AB ile Rusya arasında yaşanan siyasi gerilim sonrası rublede yaşanan hızlı değer kaybı, ülkede tatil satışlarını da olumsuz etkiliyor.

Dün TÜROFED Başkanı Osman Ayık'ın gündeme getirdiği, ''Rusya'da tatil rezervasyonlarının durakladı'' açıklaması sonrası, Rusya'nın önde gelen tur operatörlerinden Intourist'ten konuya ilişkin değerlendirme aldık.


İSMAİL BÖLÜKBAŞI: SATIŞLARDAKİ DÜŞÜŞ TEPE NOKTAYA ULAŞTI

TurizmGüncel'e bilgi veren Intourist Ticaret Müdürü ve Genel Müdür Yardımcısı İsmail Bölükbaşı, rezervasyonların durakladığına ilişkin haberleri doğruladı.

Son 3-4 haftadır satışlarda ciddi düşüşler olduğunu ifade eden Bölükbaşı, ''Rusya'da kurun çalkalanmasıyla satışlardaki düşüş tepe noktaya ulaştı. Son birkaç gündür artış var ancak genel olarak baktığımızda günlük satışların geçen yılın aynı döneminin epey altında kaldığını grüyoruz.'' dedi.

''RUBLEDE YÜZDE 8'LİK BİR DEĞER KAYBI VAR''

Satışlardaki düşüşün ekonomideki gidiş-gelişler ile ABD ve AB'den gelen yaptırım açıklamalardan kaynaklandığını ifade eden İsmail Bölükbaşı, ''İngiltere'deki casus Sergei Skripal davasından dolayı birçok Avrupa ülkesi Rus diplomatları sınır dışı etme kararı aldı ve peşinden dövizde bir çalkalanma yaşandı. Son günlerde ruble toparlandı ancak hala yüzde 8'lik bir değer kaybı söz konusu.'' ifadelerini kullandı.

''SATIŞLAR SON DAKİKAYA SIKIŞACAK GİBİ...''

Bu yüzde 8'lik değere piyasanın alışabileceğini belirten Intourist Ticaret Müdürü, ''Burada önemli olan toplumun önünü görememesi ve 'biraz daha bekleyelim' psikolojisine girmesi. İnsanlar şu anda, ''Dövizde artış olur mu, daha büyük sıkıntılar yaşanabilir mi?' diye bekliyorlar. Çünkü en nihayetinde tatil vazgeçilebilecek bir ihtiyaç. Bu sene gitmeyip başka zaman gidebilirler, daha ekonomik tatillere yönelebilirler. Bu nedenle satışlar biraz daha son dakikaya sıkışacak gibi geliyor bana.'' değerlendirmesinde bulundu.