kodeforest

HABER

Türk Akımı doğal gaz boru hattının Sırp toprakları içinden geçecek 403 kilometrelik bölümünün ilk kısmı tamamlandı.

Sırbistan hattın Bulgaristan kısmı tamamlanmadan önce doğal gaz boru hattı inşaatını başlattı. 5 Mart’ta, ülkenin Enerji Ajansı Sırp kısmının inşasını onaylamış, çalışmaların Nisan’da başlaması planlanmıştı. Sırbistan'da Bulgaristan sınırından Macaristan sınırına kadar uzanan bir boru hattı inşa etme projesi, Rusya’nın gaz üreticisi Gazprom ve Srbiyagas’ın ortak girişimi olan şirket tarafından gerçekleştiriliyor. Türk Akımının Sırp kesimi, 2020 Nisan’ından önce doğal gaz tedarik etmeye başlayacak.

Türk Akımı projesinde, Karadeniz üzerinden Türkiye'nin Avrupa kısmına ve Yunanistan sınırına kadar bir gaz boru hattı inşa edilmesi öngörülüyor. İlk doğalgaz boru hattının gaz dağıtımları, Türkiye pazarının gerekliliklerini karşılarken, ikinci sektörün Güney ve Güneydoğu Avrupa ülkelerine gaz vermesi planlanıyor. Gazprom, Yunanistan, İtalya, Bulgaristan, Sırbistan ve Macaristan'ı potansiyel pazar olarak görüyor.

930 kilometrelik uzun boru hattı, Karadeniz'in altından Türkiye kıyılarına kadar uzanıyor. Bundan başka, 180 kilometrelik kara tabanlı bir geçiş hattı, komşu ülkelerle birlikte Türkiye sınırına döşenecek. Her hattın kapasitesi yıllık 15.75 milyar metreküp. İlk gaz arzı 2019'un sonu için planlandı.

KAYNAK:TASS

Paylaş: