Dil Seçimi:

Tacikistan, Özbekistan'dan alacağı doğalgazı artıracak

Geçen yıl Özbekistan’dan 54 milyon metreküp doğalgaz satın alan Tacikistan, bu yıl ithal edeceği doğalgaz miktarını yaklaşık dört kat artıracak.

Tacikistan, bu yıl Özbekistan'dan ithal edeceği doğalgaz miktarını yaklaşık dört kat artıracak.

Taciktransgaz Devlet işletmesi Genel Müdür Yardımcısı Şavkat Şaimzade, yaptığı açıklamada ülkesinin geçen yıl Özbekistan’dan 54 milyon metreküp doğalgaz satın aldığını, bu yıl ise bu miktarın 4 kat artırılacağını belirtti.

Şaimzade, Tacikistan'ın 2019’da Özbekistan'dan yaklaşık 200 milyon metreküp doğalgaz satın almayı planladığını ifade etti.

Bu yıl için Özbek doğalgazının alımına ilişkin taraflar arasında görüşmelerin başladığını dile getiren Şaimzade, yakın zamanda anlaşma imzalanacağını bildirdi.

Tacik makamları daha önce, satın aldıkları Özbek doğalgazının bin metreküpüne 120 dolar ödendiğini açıklamıştı. İki ülke arasındaki soğuk ilişkilerin ardından normalleşme döneminin başlamasıyla 9 yıl aradan sonra geçen yıl Tacikistan, Özbekistan'a yeniden elektrik ihraç etmeye, Özbekistan da Tacikistan'a doğalgaz vermeye başlamıştı.

Özbekistan’da yıllık ortalama 60 milyar metreküp doğalgaz üretilirken bunun önemli bir kısmı ülke içinde tüketiliyor, 10-12 milyar metreküp doğalgaz ise Çin, Rusya ve diğer ülkelere ihraç ediliyor. deniz haber ajansı