Dil Seçimi:

“Rüzgara karşı yürüyen adam” ı yapan Sovyet heykeltraşı Silis, yaşamını yitirdi

Dünyaca ünlü şair Nazım Hikmet’in Moskova’da Novodeviçiy Mezarlığı’ndaki anıt mezarını yapan heykeltraşlardan Nikolay Silis yaşamını yitirdi.

“Rüzgara karşı yürüyen adam” yazısının bulunduğu anıt mezarın yapımında heykeltraş Vladimir Lemfort, ve Nazım Hikmet’in Rus eşi Vera Tulyakova Hikmet ile görev alan Sovyet ve Rus heykeltraş Silis 90 yaşında yaşamını yitirdi.

Silis, en son 2016 yılında muhabir Fuad Safarov'a konuşmuştu. Kaynak:

https://tr.sputniknews.com/yasam/201612101026246804-nazim-hikmet-rus-heykeltras/

Silis, şair Nazım Hikmet ile ilgili anısını paylaştığı bir söyleşide onu saygı ve sevgiyle andığını vurgulayarak, “Nazım her şeyden önce insandı, vefalı dostumuzdu, bize çok sahip çıktı” ifadeleri kullanmıştı.

Heykeltraş, söyleşi de Nazım ile ilgili anılarını şöyle aktarmıştı:

“1955 yılında Nazım’ın desteğiyle ben ve Vladimir Lemport, Moskova Devlet Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi’nde kendi eserlerimizi sergilemeyi başardık. Biz genç heykeltraşlara o dönemler sergi açmak pek nasip olmuyordu. Nazım bunu öğrenince bize yardım etmek için üniversitede öğrencilerle görüş toplantısı çerçevesinde sergimizi organize edeceği sözünü verdi. Şair sözünü de tuttu. Serginin açılışına çok sayıda öğrenci katıldı, çok kalabalıktı. Öğrenciler Nazım’a sorular soruyor, Nazım da hevesle yanıt veriyor, mimarlık sanatını da anlatıyordu. Şair bizim sanatımızdan da anlıyordu. Buna çok şaşırmıştık.

-Nazım’ın anıt mezarını sevgiyle yaptık-

Nazım, Moskova’da bizim atölyemizi sık sık ziyaret eder, çalışmalarımızı desteklerdi. Ben, Lemport ve Vadim Sidur üçümüz birlikte çalışıyorduk. Moskova Merkez Edebiyat Evi’nde sergilerimizin organize edilmesinde bize yardımcı oluyordu. Hiç unutmam, bir gün edebiyat evinde müdür sergimizin kapatılması talimatını verdi. Nazım duruma çok sinirlenerek, ‘Gidip canlarına okuyacağım!’ diye bizi sakinleştirdi.

Nazım’ın vefat ettiğini duyunca çok üzülmüştük. Eşi Vera Tulyakova bizden şairin anıt mezarını yapmamızı rica etti. Ben ve Lemport bunu sevgi ve saygıyla yaptık. Nazım her şeyden önce insandı, vefalı bir dosttu. Bizim ilk çalışmalarımıza Nazım destek verdi, sergilerimizin organize edilmesine o yardımcı oldu. Verdiği sözü tutarak bizi o dönem yalnız bırakmadı. Hep bize sahip çıktı.”

http://www.rusyahaber.net/?p=3710