kodeforest

HABER

Rusya Yurtdışında Yaşayan Vatandaşlar ve Uluslar arası İşbirliği Ajansı (Rossotrudniçestvo) Başkanı, ayrıca Rus-Türk Toplumsal Forumu Eş Başkanı Eleonora Mitrofanova, Rusya: Rus-Türk Toplumsal Forumu'na hazırlandıklarını duyurdu.

Rus basınına konuşan Mitrofanova konuyla ilgili şunları kaydetti: "Yakında 4. Rus-Türk Toplumsal Forumu'nu düzenleyeceğiz. Bu foruma hazırlanıyoruz. Bu forum, 2010 yılında Rusya ve Türkiye devlet liderleri tarafından kurulan Türk-Rus Üst Düzey İşbirliği Konseyi (ÜDİK) çerçevesinde faaliyet gösteriyor. Forumun çalışmalarına iki ülkenin sivil toplum kuruluşları, kültür, bilim, eğitim, müze, sanat ,spor ve dini alanlarında faaliyet gösteren kurumların temsilcileri, ve iş adamlarının katılması öngörülmekte."

Mayıs ayında Rossotrudniçestvo'da Rus-Türk Toplumsal Forumu’nun (RTFO) hazırlıkları ve gerçekleştirilmesine yönelik çalışma grubunun ilk toplantısı gerçekleşmişti.

Basına konuşan Mitrofanova "Rusya ile Türkiye arasında kültürel ve insani alandaki ilişkiler özel önem arz ediyor. Bu alanda Rus-Türk Toplumsal Forumu'nun çalışmalarının yeniden başlatılması önemli" şeklinde bilgi vermişti.

Forum Genel Sekreteri, ünlü siyasi uzman Sergey Markov da karşılıklı çalışmalarının güçlendirilmesi, ortak etkinliklerin arttırılması gerektiğini belirtti ve forumun ilişkileri geliştirmedeki rolünü anlatmıştı.

FUAD SAFAROV

Paylaş: