kodeforest

HABER

Batı’nın yaptırımlarına karşı AB ve bazı batılı ülkelere gıda ambargosu uygulayan Rusya, gıda ithalatı yasağından kârlı çıktı. Gıda ambargosunun uygulandığı 5 yıl süresince üretimlerini artıran Rus çiftçiler, et ve sebze başta olmak üzere ürünlerdeki olası fiyat artışlarının da önüne geçtiler.

Batılı ülkelerin uygulamaya koyduğu yaptırımlara karşı Rusya, 6 Ağustos 2014 tarihinden itibaren ABD, Kanada, Avustralya ve bazı Batı Avrupa ülkeleri menşeili et, tavuk, balık, süt ürünleri, ceviz, meyve ve diğer tarım ürünlerinin ülkeye girişini yasaklamıştı. Batı’ya gıda ambargosunun ilk dönemlerinde söz konusu ülkelerden gelen ürünler yasadışı yollardan Rusya’ya girmiş, ancak ambargo listesindeki ürünlerin imha edilmesi ve pazara rekabetçi yerli ürünler girmesi sayesinde yasadışı ithalat giderek azalmıştı.

Ambargolu ürünlerde fiyatlar arttı

tks.ru sitesindeki haberde, uzmanların Rusya’nın batılı ülkelere gıda ambargosuna ilişkin değerlendirmelerine yer verildi.

Uzmanlar tarafından yapılan değerlendirmelere göre, Rus ekonomisi, ambargodan farklı yönlerden etkilendi. Öncelikle ambargo listesindeki ürünlerde fiyatlar arttı. AKRA Bağımsız Derecelendirme ve Makroekonomik Analiz Ajansı Baş Uzmanı Vasilisa Baranova’ya göre, 2019 yılının ilk altı ayı itibariyle ambargo etkisi, bir başka deyişle tüketici sepetindeki artış oranı %0,9-1,1 oldu.

Gıda ambargosu, Rus çiftçilere yaradı!

Diğer taraftan, Rus çiftçiler ambargodan dolayı kesilen ithalatla ciddi bir avantaj sağladılar. Rusya Federasyonu Tarım Bakanlığı’nın verilerine göre, Rus çiftçiler, hem iç talebi karşılayabilecek hem de ihracat için gereken üretim hacmini sağlayabildiler. Rusya’nın 2013 yılında 16,8 milyar ABD doları olan ihracatı, 2018 yılında 25,8 milyar ABD Doları’na yükseldi.

Aynı şekilde gıda ambargosu nedeniyle iç pazarda dolan boşluğu da Rus çiftçiler doldurmayı başardılar. AKRA ajansı tarafından yayımlanan verilere göre, 2014 ile 2018 yılları arasında, domuz eti üretiminde %74, dana eti üretiminde %40, kümes eti üretiminde ise %23 artış kaydedildi.

Süt üretimi arttı

Birçok ürün grubu için ithalat payı azaldı. Süt Üretici Ulusal Birliği Analitik Bölümü Müdürü Aleksey Voronin, dana eti ithalatında %57’den %38’e, domuz eti ithalatında %17’den %3’e, peynir ithalatında %45’ten %31’e, hayvansal yağlar ithalatında ise  %40’tan %29’a azalma yaşandığını bildirdi. Ambargo uygulanan dönemde süt sanayinde ithalata bağımlılık önemli ölçüde azaldı. 5 yıl süresince, Rusya’nın süt ve süt ürünlerinde kendine yeterlilik oranı %8,1 artarak %84,2’e kadar yükseldi. Gıda ambargosu çiğ süt üretiminin de ciddi oranda artmasını sağladı. 2018 yılında süt üretimi %2,3 artışla 21,5 milyon ton olarak gerçekleşirken, 2019 yılında da %3 artış olacağı tahmin ediliyor.

Rusya’da tarımsal üretimdeki gelişmeler

Tarım ürünlerinde yerli üretimin artması sayesinde fiyat artışları da dizginlendi.

Sebze üretiminde ambargonun başladığı 2014 yılından bu yana bin hektardan fazla yüksek teknolojiye dayalı yeni sera yapıldı ya da modernleştirildi. Böylece seraların toplam alanı 2500 hektar artış gösterdi. Yeni seraların üretime girmesiyle sebze fiyatlarındaki artış sınırlansa da, mevsimsel etkilerle ithal ürünlere geçmek zorunda kalındığı dönemde fiyatlarda artış yaşanıyor.

Aradan geçen 5 yılda Rusya’nın Batılı ülkelere uyguladığı gıda ambargosunun etkisi, birçok üründe ya sona erdi ya da azalma gösterdi. Ancak özellikle süt sanayinde, iç piyasada süt ürünlerinin tüketimini teşvik edilmesi başta olmak üzere, üretim verimliliğini yükseltme ve yoğunlaştırma, üretim maliyetini azaltma, her aşamalarda rekabet gücünün artırılması, ihracatın geliştirilmesi gibi zorluklarla başa çıkılması gerekiyor.

Diğer yandan ihracat artışı için limanların kapasitesinin artırılması, ulaştırma yollarının genişletilmesi ve ulaştırma tarifelerin azalması gibi alt yapının oluşturulması gerektiği vurgulanıyor. Tarım Piyasası Enstitüsü Baş Uzmanı Yevgeni İvanov’a göre, halen Rusya’da şeker üretiminde fazlalık yaşanıyor, ancak ihracatta zorluklar bulunuyor.

https://www.gidahatti.com/rusyanin-batiya-gida-ambargosu-rus-ciftcilere-yaradi-154280/

Paylaş: