kodeforest

HABER

Rusya'nın altın rezervleri attı.

Konuyla ilgili açıklama Rusya Merkez Bankası'ndan yapıldı.

Açıklamaya göre, Rusya Federasyonu’nun altın rezervleri geçtiğimiz ayda Haziran ayı ile kıyaslamada yüzde 0,42 arttı. Ve bölyece 2 bin 217 tona ulaştığı kaydedildi.

Rusya'nın uluslararası rezervlerinde altının payı da yüzde 19,61’e ulaştı.

Bu arada Dünya Altın Konseyi (WGC) konuyla ilgili bir rapor da yayınladı. Bu raporda, Rusya'nın kendi ekonomisinde devam ettirdiği “dolarsızlaşma” politikasına değinildi. WGC uzmanlarına göre, bu bağlamda 2018 yılında Rusya 274,3 ton altın alarak o yıl dünyanın en çok altın alan ülkesi durumuna yükselmişti.

Öte yandan altın rezervlerini hızla artırmaya devam eden Rusya'nın, Sovyet lider İosif Stalin dönemindeki rekor seviyenin üzerine çıktığı belirtildi.

Mart ayında Nezavisimaya Gazeta'nın (NG) haberine göre Rusya Merkez Bankası, 2018 yılında 8.8 milyon ons altın satın aldıklarını ve böylece yıl sonu itibarıyla Merkez Bankası'nın altın rezervlerinin rekor seviyeyi ifade eden 67.9 milyon onsa (2.112 ton) yükseldiğini açıkladı. Banka, altınların parasal değerinin 91.6 milyar dolar olduğunu kaydetti.

NG'ye konuşan Rusya Madenciler Konfederasyonu Başkanı Viktor Tarakanovskiy, Stalin'in hayatını kaybettiği tarihte rezervlerde 2.040 ton altın bulunduğunu belirterek, Rusya Merkez Bankası'nın günümüzde ulaştığı seviyenin yeni bir rekor olduğunu ifade etti.

Paylaş: