Dil Seçimi:

Rusya Günü, Ankara’da kutlandı

Rusya Milli Günü, Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği’nde düzenlenen resepsiyonla kutlandı.

Konuyla ilgili Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği resmi facebook sayfasında şu bilgi verildi: "

12 Haziran’da Rusya Günü kutlanmaktadır. Rusya halkının barışçıl, demokratik kalkınma yönünde yaptığı tarihi seçimle mutlak şekilde ilişkili olan bu resmi bayram, bizim için vatanseverliğin, sivil ve halklar arası uzlaşının sembolü niteliğindedir. Günümüzde dünyaya açık bir ülke olan Rusya, olumlu ve geleceği hedefleyen bir uluslararası gündem izlemektedir.

Bugün Büyükelçilikte Rusya Milli Günü resepsiyonu düzenlendi.

Resepsiyonun Rusya ve Türkiye liderleri tarafından ilan edilen Karşılıklı Kültür ve Turizm Yılı’nda düzenleniyor olması sembolik bir anlam taşımaktadır. Resepsiyon kapsamında misafirlere Rusya’ya ilişkin ve Rus-Türk ilişkilerinin kurulmasıyla ilgili bir fotoğraf sergisi düzenlendi. Bunun yanında bu yıl Büyükelçiliğimiz tarafından yayınlanan ve modern Rusya’yı, turistik potansiyelini, kültürel ve tarihi mirasını, geleneklerini, spor, bilim ve teknoloji alanındaki başarılarını anlatan kitapçığın tanıtımı yapıldı. İsteyen misafirlerimiz, modern Kırım’ın sosyo-ekonomik kazanımlarını, yarımadanın ören yerlerini konu alan sergiyi ziyaret edebildi.

Efsanevi Sovyet ve Rus ateşli silah tasarımcısı Mihail Kalaşnikov’un doğumunun 100. yıldönümü vesilesiyle, resepsiyon sırasında Kalaşnikov’un hayatını ve çalışmalarını yansıtan fotoğraflar sergilendi.

1989 yılında Saint Petersburg’da kurulan Rus Kazak Korosu “Jivaya Starina” misafirlerimize bir konser verdi. Tüm dünyada kapsamlı turneler düzenleyen koro, Rusya ve uluslararası arenada gerçekleştirilen birçok yarışma ve festivalde ödüle layık görülmüştür. Sanat grubu, “Oy, to ne veçer”, “Çernıy voron”, vb. gibi ünlü Rus halk şarkılarını icra etti.

Misafirlerimiz, resepsiyon sırasında çok uluslu Rus mutfağının lezzetlerini de tadabildi.

Resepsiyon sırasında Büyükelçi Aleksey Yerhov, basın mensuplarıyla bir araya gelerek sorularını yanıtladı.

Etkinlik, havai fişek gösterisiyle sona erdi."