Dil Seçimi:

"Rusya' "etiket" uygulamasını, gelecek yıldan itibaren ayakkabı, tekstil, tütün ve ilaç sektörü ürünlerine getiriyor"

Türk basının haberlerine göre, Rusya Federasyonu 2016'da ithal kürklü mantolar için başlattığı "etiket" uygulamasını, 2019'dan itibaren ayakkabı, tekstil, tütün ve ilaç ürünleriyle genişletecek.

Konuyla ilgili Ticaret Bakanlığı tüm ihracatçı birliklerine bir yazı gönderdi. Bakanlık yazısında, Rusya Federasyonu'nun etiket uygulamasının pilot olarak 2016 yılında başlatıldığı kaydedildi.

Bakanlık yazısında şuna dikkat çekildi: Rusya bu uygulamayla yasal ve kaliteli ürünleri satın alabilmesi, insan sağlığının ve tüketici haklarının korunması, "beyaz piyasanın" gelişmesi, rekabetçiliğin büyümesi, finans optimizasyonu, lojistik zincir boyunca eşyanın takibi, "gri piyasanın" azaltılması ve verimliliğin artırılması, gümrük ve vergi gelirlerinde büyüme sağlanması ile mal piyasasının gözetiminin amaçlandığı kaydedildi.

Rusya etiket uygulmasında, ülkeye getirilen kürklü mantoların üzerinde bulunan etikette malın nerede üretildiği, hangi yollardan Rusya'ya getirildiği gibi bilgiler talep ediyor. Etiketi olmayan ürünler ise Rusya gümrüklerinden içeri sokulmuyor.

Diğer ürünlere etiket uygulaması gelecek yıldan başlıyor.